Hasse Ekman Guldkorn vol.2 6 dvd box S/S Sickan Carlsson

Avslutad 9 nov 14:09

Utropspris

0 bud

479 kr

505 kr med köparskydd.

Auktionen avslutades utan bud

 

WilliamHenryPratt

Sköllersta, Sverige

4.9

Verifierad

Toppsäljare

3 420 omdömen

Beskrivning

INPLASTAD

Hasse Ekman framstod som något av ett fenomen under sin långa, produktiva karriär. Nyskapande och orädd var han en filmisk pionjär på många områden. Han skrev manus, regisserade och skådespelade och lyckades vilken genre han än gav sig på. Trots detta hamnade han ofta i skuggan av Ingmar Bergman och inte förrän de senaste åren har hans filmgärning höjts till de proportioner som den förtjänar. 2015 visades tio av hans filmer i en retrospektiv på Museum of Modern Art i New York, en ära som förunnats få svenskar. Volym 2 innehåller även den sex utvalda filmen i en maffig box. Fem av dessa filmer släpps för första gången på dvd.

En dag skall gry (1944)
Realistisk skildring av finska vinterkriget med fokus på en ung baron och en major som båda flytt hemlandet Sverige för att undkomma det förflutna. Med Edvin Adolphson, Hasse Ekman, Elsie Albiin, Sture Lagerwall och Olof Widgren.

Vandring med månen (1945)
Ett ungt par färdas genom ett somrigt Sverige och får insikter om livet genom alla intressanta och udda människor som de möte. Med Eva Henning, Alf Kjellin, Stig Järrel, Hjördis Petterson och Hasse Ekman.

Möte i natten (1946)
En ung journalist låtsas mörda en vän för att få möjlighet att studera den svenska kriminalvården inifrån. Men när vännen plötsligt mördas på riktigt hamnar Åke i riktig knipa. Med Hasse Ekman, Eva Dahlbeck, Hugo Björne och Ulf Palme.

Sjunde himlen (1956)
Willy Lorens gör succé bland landets alla kvinnor med radioprogrammet "Sjunde himlen". Men doktor Lovisa Sundelius är inte road, särskilt inte när Willy följer med på en bussresa genom Italien för att försöka vinna hennes hjärta. Med Hasse Ekman, Sickan Carlsson och Gunnar Björnstrand. + "Inslag från inspelningen" (ur SF-journalen). Filmen är digitaliserad av Svenska Filminsitituet.

Himmel och pannkaka (1959)
I uppföljaren till "Sjunde himlen" knakar Willys och Lovisas äktenskap i fogarna när hans arbetskamrat Suss försöker lägga an på honom. Resmålet denna gång är Guatemala. Med Hasse Ekman, Sickan Carlsson och Gunnar Björnstrand. + "Inslag från inspelningen" (ur SF-journalen).

På en bänk i en park (1960)
Sam Persson släpps ut från mentalsjukhuset och vill hämnas på barndomsvännen, teaterchefen Stig Brender. Snart blir Stig indragen i en spiral av ödesdigra händelser som hotar att ödelägga hela hans liv. Med Hasse Ekman, Lena Granhagen, Bengt Ekerot och Sigge Fürst.

Text: Svenska
Språk: Svenska
Format: DVD Region 2
Ursprungsland: Sverige
Bonus material: (se bild)

Omslag och dvd i bra skick.Original inga hemmabrända dvdr. Köpfilmsutgåva. (kolla innan du bjuder vilka regioner din spelare klarar)

Tänk på att frakten blir billigare per vara ju fler du köper (se våra fraktvillkor för en portotabell). Så se mina övriga annonser, kanske hittar du något mer

Objektnr 698 878 351

Visningar 49

Publicerad

AnmälSälj liknande

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig