Rektangulär Malakit med Koppar – Skulpterad Handsten – 33x25 mm – 11,5 g

Avslutad 5 nov 21:01

70 kr
76 kr med köparskydd.

Annonsen är avslutad. Såld med prisförslag.

 

Juvelrosen

Helsingborg, Sverige

5.0

Juvelrosen

Verifierad

Toppsäljare

2 534 omdömen

Beskrivning

Rektangulär Malakit med Koppar – Skulpterad Handsten – 33x25 mm – 11,5 g

Vikt: 11,5 g
Mått: 33x25 mm

Denna unika rektangulära handsten är skickligt sammansatt av äkta malakit och naturlig koppar, som har fogats ihop till ett harmoniskt helt. Stenen fascinerar med malakitens intensiva gröna band och koncentriska mönster i vackert samspel med kopparens varma metalliska glans och organiska texturer. Allt detta är fångat i en elegant, rektangulär form med mjuka hörn.

Denna konstnärliga kombination har en slät, polerad yta som framhäver båda materials dramatiska färger och karaktärer - en perfekt symbios mellan organiskt mineral och ädel metall. Den handvänliga, stabila formen gör den perfekt som handsten för kontemplation eller som en elegant dekorationsdetalj.

Varje exemplar är ett unikt konstverk där proportionerna av malaktits gröna band och kopparens varma inslag varierar, vilket skapar ett oåterkalleligt och personligt uttryck.

Sökord:
malakit koppar, skulpterad sten, rektangulär handsten, kombinerad mineral, sammansatt sten, konstnärlig handsten, dekorationssten, unik sten, presentidé, grön sten med koppar

Frakt & villkor:
Samfrakt erbjuds (upp till 14 dagar)
Skickas inom 1-3 arbetsdagar

Objektnr 700 433 490

Visningar 77

Publicerad

AnmälSälj liknande

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

14 dagar

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig