GULDKROKENS GLASHYTTAN HJO - 2 st LJUSSTAKE/ VAS i brunt/vitt glas RETRO 70-tal

Avslutad 28 feb 01:31

300 kr
317 kr med köparskydd.

Annonsen är avslutad. Såld med Köp nu.

 

HelenaKling

Finnerödja , Sverige

5.0

HelenaKling

Verifierad

Toppsäljare

1 349 omdömen

Beskrivning

Ett par underbara MUNBLÅSTA LJUSSTAKAR i PLUTTAGLAS med bruna, vita och grå nyanser (prickar) från GULDKROKENS GLASHYTTAN HJO, tillverkades på 70/80-tal. LJUSSTAKAR sticker ut i sin unika stil - spel av färg och form och kan vara ett unikt konstverk i vilken interiör som helst, som attraherar ögat! De ser fantastiskt vackra ut i solljus, när solens strålar förändrar de bruna fläckarna till bärnstensfärgade, vilket får dem att lysa och gnistra!
Ljusstakar passar för kronljus och tack vare sin form kan den användas som en vas.
Båda två etikettmärkta och SIGNERAD: GULDKROKENS GLASHYTTAN HJO.

GULDKROKEN KERAMIK i HJO - ett känt varumärke, som grundades av Märta och Bengt Grunditz på 1940-talet och blev ganska populär på 70/80-tal med sina keramiska ljusstakar i flera olika utföranden och spargrisar i olika storlekar och mönster. Företaget hade egna lokaler för visning av föremål i våra tre största städer!
I 1972 öppnade Märta och Bengt GULDKROKENS GLASHYTTAN HJO (1972-1982) i Stadspark där hantverket fick stå i fokus!

Kondition: Ljusstakar i mycket fint skick. Det finns inga nagg eller andra skador.
Storlek ca: höjd - 11,8 och 11,5 cm; diameter topp - 6,9 och 6,5 cm; diameter botten - 7 cm; öppningens diameter inne ca - 2 cm
Vikt ca - 600 gr

Jag säljer mer unika och retro. Titta gärna på mina andra auktioner, samfraktar gärna. Ni kan kontakta mig, om ni har några frågor.
Art. nr. 01/01

Objektnr 714 810 778

Visningar 202

Publicerad

AnmälSälj liknande

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

3 dagar

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.