Burlesque Paraphernalia And Side Degree Specialties And Costumes av Charles

Beëindigd 21 jun 10:28

Verkocht voor

EUR 22,79

EUR 24,16 met kopersbescherming.

De advertentie is beëindigd. Verkocht met Koop nu.

 

martin_stockholm

Stockholm, Zweden

5.0

Geverifieerd

Top verkoper

654 beoordelingen

Beschrijving

Ett fascinerande och ovanligt verk för samlare av frimureri, ordenssällskap och historiska ceremonier.

Denna bok behandlar de färgstarka och ofta humoristiska traditioner, kostymer, rekvisita och ritualföremål som användes inom olika amerikanska ordenssällskap och så kallade "side degrees" under slutet av 1800-talet och början av 1900-talet. Här presenteras ett stort antal illustrationer och beskrivningar av kostymer, ceremoniföremål och scenutrustning som användes vid invigningar, högtider och särskilda grader.

Boken ger en unik inblick i en mindre känd del av ordenshistorien och visar den kreativa och ibland spektakulära sida som existerade parallellt med de mer formella ritualerna.

? Intressant för samlare av frimureri och ordenshistoria
? Rikligt illustrerad med historiska bilder och illustrationer
? Dokumenterar ovanliga ceremonier, kostymer och rekvisita
? Perfekt för historiker, samlare och kulturintresserade
? Cirkus- och varietéhistoria
? Viktorianska kuriositeter
? Steampunk
? Nytryck av ett eftertraktat historiskt verk
Skick enligt bilder.

En spännande bok som öppnar dörren till en ofta bortglömd värld av ordenssällskap, ritualer och spektakulära ceremonier. Ett utmärkt tillskott till biblioteket för den som intresserar sig för frimureri, hemliga sällskap eller amerikansk kulturhistoria.

Vertaald door

Item nr. 737 133 816

Aantal keer bekeken 62

gepubliceerd op

Rapporteer

Anderen vonden het ook leukToon alles

Vergelijk definitieve prijzen

Hoeveel is het waard?

Meer voor jou