Monopol / Alga:s Första / 1941-1944 / Gammalt / Retro / Vintage / Sverige / 1 st

Slutter 7 dec. 17:10

Udbudspris

1 400 SEK

1 472 SEK med køberbeskyttelse.

DrummerBoy87

Skara, Sverige

5.0

DrummerBoy87

Verificeret

Topsælger

149 anmeldelser

Læs anmeldelser

Beskrivelse

Flera vinklar i bildrutorna – du ser vad du får!
Antal står i rubrik & text.
Läs gärna hela annonsen innan bud!
Frågor? Hör av dig – jag svarar snabbt!

Verifierad toppsäljare – trygg affär!

Säljer här ett mycket tidigt exemplar av det klassiska brädspelet Monopol, tillverkat av ALGA någon gång mellan 1941 och 1944. Detta är, så vitt jag kan utröna, den första versionen av Monopol som gavs ut av ALGA, vilket gör den till en riktig raritet för samlare. Säljes nu i befintligt skick!

Mått / Specifikationer:
Lådans längd: ca 19,2 cm
Bredd: ca 16 cm
Djup: 3,3 cm
Spelplanens längd: 49,2 cm
Bredd: 48,5 cm
Tjocklek utvikt: 3 mm
Tjocklek ihopvikt: 8 mm

Spelet skall vara komplett då det finns:
Spelbräde, originallåda, 32 st gröna bostadshus, 12 st röda hotell, samtliga 28 st lagfartsbevis och bruksanvisning!

Det finns i detta spel totalt:
16 st chanskort, 16 st allmänningskort, 6 st spelpjäser och 2 st tärningar!

Valörer och antal / sedel:
11 st á 10.000:- sedlar, 40 st á 2.000:- sedlar, 26 st á 1.000:- sedlar, 23 st á 500:- sedlar, 63 st á 200:- sedlar, 58 st á 50:- sedlar samt 35 st á 10:- sedlar.

Spelet är i ett mycket gott skick med tanke på åldern. Lådan har vissa skador (lite trasig i hörn), men håller ihop och ser ändå okej ut. Innerfacken för spelpjäser är något lösa, kan eventuellt limmas om man vill återställa dem. Spelpjäserna är i metall (troligen bly eller tenn) och har en vacker patina, väldigt fin känsla! Spelkort och sedlar är i mycket fint skick, ovanligt välbevarade. Spelplanen har spår av användning, lite märken, normalt bruksslitage, men inget som stör spelets funktion. Min bedömning är att spelet totalt sett har ett fint skick! Se bilder för egen bedömning!

Förtydligande: Detta är alltså inte den allra första svenska versionen från 1936 (utgiven av Åhlén & Åkerlunds), men den här utgåvan är ändå bland de tidigaste som producerats i Sverige. Alltså ALGA’s första version!

Perfekt för dig som vill ha ett klassiskt och äkta Monopol från en svunnen tid! Oavsett om du vill spela, samla, eller bara uppskattar retrodesign och vintagekänsla, så passar detta spel dig. Ett måste för inredningsentusiaster, spelhistorieintresserade och Monopolälskare!

Och... Detta Monopolspel säljes i befintligt skick!

Samfraktar gärna om du vinner flera auktioner – vi kan enkelt diskutera detaljerna efter avslut!

OBS:
Alla bud är bindande och fraktkostnad tillkommer. Skickar via Schenker med noggrann emballering, men ansvarar ej för Postens hantering. Önskas annan fraktmetod eller särskilda önskemål, kontakta mig gärna innan bud eller betalning!

För internationella köpare - tänk på att frakt och tull kan bli dyrare och tillkommer på din bekostnad.

Vid frågor, hör gärna av dig innan bud.

Lycka till med budgivningen!

Fler annonser ute – ta en titt!
Toppsäljare med över 140+ omdömen
Läs gärna mer om mig under ”Om säljaren”
Följ mig gärna – nytt dyker upp ofta!

Varenr. 704 768 988

Visninger 19

Publiceret

AnmeldSælg lignende

Køb mere og spar på fragten

 

Samlet fragt

1 dag

Andre har også set på

Sammenlign slutpriser

Hvor meget er det værd?

Mere til dig

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.