Beskrivelse

Oversat af

Två ersättningsdelar i silikongummi för vibrationsisolatorerna till strömtransformatorn i de direktdrivna skivspelarna Kenwood KD-3033, KD-5033, KD-500 och KD-550. (Modellerna i stenkompositmaterial som liknar marmor)

Ersätter Kenwoods reservdel G13-0069-04 ”Cushion”

Strömtransformatorn är den enda källan till mekaniskt brum i direktdrivna skivspelare. I en frisk maskin ska nätbrummet från transformatorn inte höras. Om en spelare har ett hörbart mekaniskt brum - som inte alltid tystnar ens när maskinen är avstängd - beror det ofta på att de gummi-isolatorer som transformatorn sitter monterad på har torkat ut.

Jag tillverkar kopior av orginaldelarna till några klassiska direktdrivna skivspelare. Delarna är gjorda i ett mjukt högklassigt silikongummi med bättre vibrationsdämpning och livslängd än originaldelarna

Short info for international buyers:

Two replacement vibration isolators for the power transformer in Kenwood KD-3033, KD-5033, KD-500 and KD-550 direct drive turntables. (The faux marble models, a.k.a. ”The Rock”). Copies of original parts cast in a soft silicone rubber with better damping and longeivity than the originals

Varenr. 696 558 537

Visninger 40

Publiceret

AnmeldSælg lignende

Køb mere og spar på fragten

 

Samlet fragt

3 dage

Andre har også set på

Sammenlign slutpriser

Hvor meget er det værd?

Mere til dig

Nytt: Till KD-3033, KD-5033, KD-500/550: vibrationsdämpare till transformatorn

Slutter 10 nov. 18:15

110 SEK
118 SEK med køberbeskyttelse.

to00si

Gustavsberg, Sverige

5.0

to00si

Verificeret

Topsælger

784 anmeldelser

Læs anmeldelser