Braindead | Peter Jackson | Zombies | Splatter | Gore

Slutter 2 nov. 14:34

148 DKK
156 DKK med køberbeskyttelse.

GKMV

Malmö, Sverige

5.0

GKMV

Verificeret

Topsælger

2.172 anmeldelser

Læs anmeldelser

Beskrivelse

Bra skick.
Svensk text.

Braindead (1992) är en nyzeeländsk skräckkomedi regisserad av Peter Jackson, samma regissör som senare gjorde Sagan om ringen-trilogin.

Vad handlar den om?

Filmen följer Lionel Cosgrove, en ganska försiktig och kuvad ung man som bor tillsammans med sin extremt dominerande mamma Vera.
När Vera följer efter Lionel och hans nya kärlek Paquita till djurparken blir hon biten av en mystisk råttapa från Sumatra. Snart börjar hon förvandlas till en zombie – och hennes smitta sprider sig vidare.
Lionel försöker desperat hålla allting hemligt, men snart har huset fyllts med zombies, blod och fullständigt kaos.

Det speciella med filmen

Braindead är framför allt berömd för sitt extrema splatter. Den är medvetet överdriven och grotesk, men samtidigt väldigt komisk.

Några klassiska inslag är:
  • En enorm mängd blod och gore
  • Zombies
  • Den mystiska Sumatran Rat-Monkey
  • Väldigt absurd svart humor
  • Extremt överdrivna praktiska specialeffekter
  • Den berömda gräsklipparscenen
  • En av filmhistoriens mest kaotiska zombie-slutscener

Peter Jackson

Det är ganska fascinerande att samma regissör gjorde Braindead och senare Sagan om ringen. Braindead visar verkligen Jacksons tidiga kärlek till praktiska effekter, grotesk humor och extremt kreativ filmskapande.

Kort sagt:
Braindead är en extremt blodig, absurd och rolig zombiefilm från 1992 och räknas som en riktig klassiker inom splatter- och kultfilmsgenren. Den är definitivt inte en traditionell seriös skräckfilm – den är mer "så mycket blod och galenskap som möjligt".

Oversat af

Varenr. 748 495 105

Visninger 20

Publiceret

Anmeld

Køb mere og spar på fragten

 

Samlet fragt

1 dag

Andre har også set påVis alle

Sammenlign slutpriser

Hvor meget er det værd?

Mere til dig