Beskrivelse

Oversat af

Tidningen Veckojournalen från krigsåret 1943.

Reportage: Författaren Erik Lindorm är död. Gunnar Westin Silverstolpe skriver ett ömsint porträtt av den älskade Erik Lindorm. Han betydde så mycket.

Reportage: Tidningen har besökt Oslo. Norge är just nu under tysk ockupation. På bild ser vi hur hakkorset vajar ovanpå stortinget. Vidkun Quisling paraderar längs gatan tillsammans med Josef Terboven och agenter från Gestapo. Veckojournalen ger ett hånfullt nidporträtt av Josef Terboven som är tysk rikskommissarie i Norge. Inför honom känner Veckojournalen bara förakt.

Reportage: Gardar Sahlberg är litteraturhistoriker. Tidningen hälsar på hemma hos honom och tar bilder. Gardar Sahlberg är också revymakare.

Reportage: Agneta Lagerfelt och Willy Peters är på bild i tidningen. De är nämligen aktuella med ett nytt teaterstycke som heter "Sex i elden". Tidningen berättar om pjäsen. Tidningen får också komma hem till paret Agneta Lagerfelt och Willy Peters. Så ser det ut där de bor.

Reportage: Tidningen beskriver stämningen i de länder som just nu är ockuperade av Nazityskland. Nazisterna försöker lära ut sin ideologi till barnen i skolan. Man använder våld mot dem som vågar sätta sig emot.
Reportage: Veckojournalen åkte till Viggbyholm. Där fick man komma hem till familjen Fritzell. Gunnar Fritzell arbetar som kontrollör. Hustrun heter Ingeborg Fritzell. Tillsammans tycker familjen om att sjunga och att spela musik.

Reportage: Tidningen har besökt Assisi, en stad i Perugia i Italien. Platsen utnämns till "Italiens Sibirien".

Se även mina andra tidningar till salu.

Jag samfraktar!

Varenr. 659 416 661

Visninger 185

Publiceret

AnmeldSælg lignende

Køb mere og spar på fragten

 

Samlet fragt

3 dage

Mere fra samme butik

Andre har også set på

Sammenlign slutpriser

Hvor meget er det værd?

Du kan også lide dette

VJ 25 1943 Erik Lindorm, Josef Terboven, Agneta Lagerfelt, Gardar Sahlberg

129 SEK
137 SEK med køberbeskyttelse.

Cynosure

Uppsala , Sverige

5.0

Verificeret

Topsælger

1 080 anmeldelser

Læs anmeldelser