Beskrivelse

Oversat af

Tidningen Femina från 1968.

Reportage: Ingemar Simonsson är pastor. Nu ger han en stor intervju till Femina. Han drev ut tennisspelarna från Båstad när det var dags för Rhodesia att spela. För det har han fått mycket uppmärksamhet. Hela familjen är på bild: Hustrun Elisabet Simonsson och barnen Erik Simonsson, Knut Simonsson och Anna Simonsson.

Reportage: Femina har besökt Sveun i Vemdalen. Sveun är en fäbodvall i Härjedalen. Sveun är en av få fäbodvallar som fortfarande finns kvar. Att komma hit är som att resa 100 år tillbaka i tiden!

Reportage: Femina har besökt en kibbutz i Israel för att skildra familjernas situation där. Ibland tvingas de sätta sig i skyddsrum. Tillvaron är orolig. Men de unga säger att de vill lära sig arabiska och de hoppas att araberna kan se dem som bröder och systrar i framtiden. Många i kibbutzen var med och stred för Israel redan 1948.

Artikel: Rolf Rosén driver en butik som heter "Old England" i Helsingborg, på Möllegränden 9. Nu är han på bild. Här får vi veta vilka saker han säljer.

Annons: Helsida: Estrella ostbågar.

Samt: Vackra tidstypiska modebilder, m.m.

Se även mina andra tidningar till salu!
Jag samfraktar!

Varenr. 632 216 578

Visninger 540

Publiceret

AnmeldSælg lignende

Køb mere og spar på fragten

 

Samlet fragt

3 dage

Mere fra samme butik

Andre har også set på

Sammenlign slutpriser

Hvor meget er det værd?

Du kan også lide dette

Femina 25 1968 Ingemar Simonsson, Rolf Rosén, kibbutz, Sveun, Härjedalen

139 SEK
148 SEK med køberbeskyttelse.

Cynosure

Uppsala , Sverige

5.0

Verificeret

Topsælger

1 080 anmeldelser

Læs anmeldelser