Beschrijving

Vertaald door

MÖRKRUM & TRANSPARENS Studier i europeisk bildkultur och i bildens historiska evidens

av Lena Johannesson

Carlssons förlag 2001.

Kartonnage i mycket gott skick, mindre bruksspår.

anken bakom titeln är att via uppsatser som "Schene Rariteten" med dess kusliga inblickar i den tidigare okända svenska antisemitismen under 1840-1860-talen påvisa hur det i historiens mörkrum kan framkallas bevis som ingen trodde fanns.
De flesta av uppsatserna i denna bok har något av denna källstatus över sig, eftersom de belägger förhållanden som inte uppmärksammats tidigare. Samtidigt visar flera av dem upp den kulturella transparence och självklarhet med vilken motiven en gång anammats av sin samtid och den svårighet vi idag kan ha med att rekonstruera dessa tankefigurer.

SE BILDER FÖR MER INFORMATION.

OBS! FRAKTEN INGÅR I PRISET!

Jag skickar främst med Postnord.

Det är köparens ansvar att ha rätt adressuppgifter.

Som köpare har du 14 dagars ångerrätt enligt lag när du köper från mig.

Vid retur är det du som köpare som står för frakten och jag återbetalar pengarna inom 30 dagar. Detta betyder att du som köpare kan känna en trygghet när du köper varor från mig, då du som köpare har rätten att ångra ditt köp om varan inte uppfyller de förväntningar du hade på den när du genomförde köpet.

Item nr. 415 207 521

Aantal keer bekeken 1 593

gepubliceerd op

RapporteerVerkoop soortgelijk product

Anderen vonden het ook leuk

Vergelijk definitieve prijzen

Hoeveel is het waard?

Meer voor jou

MÖRKRUM & TRANSPARENS Lena Johannesson 2001

SEK 160
Kopersbescherming is optioneel voor bedrijven.

Haldins_Hylla

Mönsterås, Zweden

5.0

Haldins_Hylla

Bedrijf

Top verkoper

21 560 beoordelingen

Lees recensies