Auguste Reymond/Arsa Wehrmachtswerk Armbandsur

Slutter 20 dec. 17:18

Udbudspris

1 999 SEK

2 101 SEK med køberbeskyttelse.

husi80

LJUNGBY, Sverige

4.9

Verificeret

Topsælger

191 anmeldelser

Læs anmeldelser

Beskrivelse

Klassisk vintage armbandsur från Arsa med Wehrmachtswerk urverk.
Klockan fungerar som det ska,med en bra gångreserve
Årtal: 1960-1970
Fina plexi
Boettstorlek: 34mm exkl krona
Urverk: Välkända och pålitliga AS1130 Wehrmachtswerk.
Fina passande Nato armband
Klockan har en svart urtavla med arabiska siffror och en sekundvisare. Boetten är tillverkad av rostfritt stål och armbandet är av textil. Klockan är i bra skick för sin ålder.

Auguste Reymond SA ( ARSA ) :

Den 27-årige Auguste Reymond hyrde 1898 en lägenhet i Tramelan och började tillverka en handfull klockor tillsammans med några urmakare. Från 1906 döptes företaget om till Auguste Reymond SA (eller: ARSA). 1910 hade företaget vuxit till en tillverkare med mer än 100 anställda och egna byggnader.1)
1926 köptes klockfabriken Unitas Watch Co. (Tramelan) och fabriksbyggnaden specialbyggdes för ebauche-produktion. Unitas gick 1932 med i Ebauches SA, som senare blev ASUAG och 1980 anslöt sig till SMH-gruppen.

I början av 1950-talet var varumärket Auguste Reymond känt genom två produktlinjer: digitala klockor med "hoppande timme" och "punktskriftsklockor" för synskadade. Än idag har Auguste Reymond förblivit känt för sina punktskriftsklockor, som fortfarande marknadsförs under det gamla varumärket ARSA.

Även under varumärket ARSA, på 1960-talet, producerades bland annat armbandsur med hoppande sekundvisare som modell 'Spring Master', och även armbandsväckarklockan 'Alertic'. Senare specialiserade sig Arsa på kvartsur.

Efter att Auguste Reymond, liksom nästan alla schweiziska klockföretag, hade drabbats hårt av kvartskrisen, skedde en omstart 1989. "Montres Nitella SA", ett annat klockföretag i Tramelan och ägt av familjen Loosli, köpte varumärket och utsåg Thomas Loosli, återigen en ung man på 27 år, till verkställande direktör. Loosli var utbildad i konsthistoria och fransk litteratur och hade tidigare erfarenhet som klockdesigner. Han satte sig uppgiften att återuppliva Auguste Reymond med "gamla goda" mekaniska klockor, och på nästan två år designade han en helt ny kollektion av mekaniska klockor.

Varenr. 707 196 115

Visninger 35

Publiceret

AnmeldSælg lignende

Mere fra sælgeren

Andre har også set på

Sammenlign slutpriser

Hvor meget er det værd?

Mere til dig

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.