Beskrivelse

Oversat af

"Henson" ( 2. Sortering – Boken saknar 2 hörn. Kolla in bilderna själv ) Därav detta låga pris.

Modifierad figur

Modellnummer: # 1059

Höjd: 14 cm

Bredd: 13 cm

Design: Tom Clark inspirerad av Rien Poortvliet

Producent; Cairn Studios, North Carolina, USA 1984

Figuran är modifierad och mycket detaljerad.

"Gnome Henson läser sagor för grodan - eller är han verkligen en förtrollad prins?" ;-)

Lägg också märke till Hensons stövlar med fågelspårsålar :-)

Gnomer rör sig i hög hastighet. De kan springa snabbare än de flesta djur och till och med över långa sträckor. Gnomerna lämnar ett karakteristiskt fotavtryck om du inte hittar det på annat sätt.

Så långt det är möjligt trampar en gnome på stenar eller trädstubbar när han pilar över skogsbotten. En genial uppfinning används ibland för att vilseleda förföljare. Gnomen snider konturen av en fågelklo i sina stövlar, och ingen kommer att drömma om att det är ett gnom och inte en fågel som annars har hoppat runt i leran eller snön.

-------------------------------------------------- ------------------------------------------------

Tom Clark (Dr. Thomas F. Clark) född 1928 i Elizabethtown, North Carolina är den överlägset mest erkända skulptören från USA.

1978 skulpterade han sin första lilla gnome för sitt eget nöje. Den inspirerades av den populära bästsäljaren "Gnomes" illustrerad av den holländska konstnären Rien Poortvliet, vilket betyder 10 år innan Klaus Wickl startade sin produktion av Gnomes med en licens från Rien Poortvliet i företaget Artina, USA 1988.

Du är alltid välkommen att kontakta mig om du har frågor

Mvh.Gorm

Varenr. 698 028 957

Visninger 85

Publiceret

AnmeldSælg lignende

Køb mere og spar på fragten

 

Samlet fragt

3 dage

Andre har også set på

Sammenlign slutpriser

Hvor meget er det værd?

Mere til dig

Gnomes, Tomtar, Tom Clark

Slutter 19 nov. 15:19

600 SEK
632 SEK med køberbeskyttelse.

pjevsi15

Solrød Strand, Danmark

5.0

Verificeret

Topsælger

381 anmeldelser

Læs anmeldelser