Satake Omo 21cm

Afsluttet 18 jan. 14:30

750 SEK
790 SEK med køberbeskyttelse.

Annoncen er afsluttet. Sælges med bud.

 

Banancurry666

Stockholm, Sverige

5.0

Verificeret

Topsælger

108 anmeldelser

Beskrivelse

OANVÄND I ORIGINALFÖRPACKNING

Ordinarie pris: 2500kr
Prisjakt: 1700kr
DITT PRIS: 899kr

Satake Omo 21cm Gyoto

En vacker och elegant gyuto med bladlängd på 21 cm. Det mjukt polerade damascusbladet är starkt och tunt vilket ger en mycket exklusiv känsla vid användning.
Gyuto representerar oftast västerländskt utformade kockknivar, men i Japan är gyuto faktiskt ordet för ”nötköttskniv”. Den västerländska kockkniven är längre och har en mer avsmalnande form än japansk Santoku. Den smalare spetsen är perfekt för detaljarbete samtidigt som den rejälare bladlängden gör sig bra till att skära och tranchera kött, men även fisk och grönt.

Bladet
Knivarna i serien OMO från Satake har ett otroligt vackert damascusblad med 67 lager AUS-10-stål. Detta stål tillverkas av Aichi Steel Corporation, Japan. Det är optimalt i högkvalitativa köksknivar på grund av dess balanserade egenskaper.
AUS-10 har en Rockwell-hårdhet (HRC) på omkring 58-60, vilket gör det hårt nog för att hålla en skarp kant, men tillräckligt mjukt för att vara relativt lätt att slipa. Stålet har riktigt bra kantstabilitet, vilket innebär att knivarna kan behålla sin skärpa under lång tid utan att behöva skärpas ofta och tack vare den höga halten av krom och tillsatsen av molybden är AUS-10 mycket motståndskraftigt mot rost och fläckar.
För att maximera livslängden och prestandan på knivarna ska de handdiskas och handtorkas noggrant efter varje användning. Förvaring görs helst på magnetlist.

Varenr. 712 248 829

Visninger 109

Publiceret

AnmeldSælg lignende

Køb mere og spar på fragten

 

Samlet fragt

7 dage

Andre har også set på

Sammenlign slutpriser

Hvor meget er det værd?

Mere til dig

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.