Satake Ame knivset
Slutter 5 feb. 00:52
Førende bud
∙
499 SEK
526 SEK med køberbeskyttelse.
Leveres indenfor Sverige
Varen sendes ikke til dit område. Kontakt sælgeren om eventuelle forsendelsesmuligheder.
Samlet fragt
3 dageAlle betalinger gennemgås af Tradera for din sikkerhed.
Direkte betaling
Køberbeskyttelse gælder alle betalingsmetoder
1/0

Beskrivelse
Satake Ame är en vacker serie knivar med kraft, styrka, balans och tradition som ledord i designen. Namnet Ame är japanska och betyder regn, något som bladets design har inspirerat till. Bladets så kallade "Rain Pattern" är inte bara vackert för ögat utan gör också att råvaror som till exempel potatis inte sugs fast på bladsidan när man skär.
I detta vackra set ingår
12 cm Petty
18 cm Santoku
23 cm Kiritsuke
Sparsamt använt/oanvänt
Pris på Satake.se 4999:-
Handbankat blad av 5 lager AUS10-stål
Bladets hårdhet ligger på 60-61 HRC
Bolster & ändstycke i rostfritt stål
Otroligt vackert handtag av Vril från bland annat lärk, persikoträd, kemfer & lönn. (OBS! Alla handtag är helt unika)
Petty
är små köksknivar i japansk design. Pettys och skalknivar kan variera avsevärt i både profil och storlek, allt från 75mm till 150mm. Petty är idealisk för små och puliga uppgifter på skärbrädan.
Santoku
är kanske den modell av japanska knivar som etablerat sig allra bäst i resten av världen. Designen varierar mycket, men den har ofta en högre profil än västerländska kockknivar (Gyutos) och en kraftigare avrundning vid spetsen. Det är mycket vanligt att kockar använder sin Santoku för i stort sett allt när det gäller matlagningen. En santoku passar utmärkt till både grönsaker, rotsaker, fisk, fågel och kött.
Kiritsuke
är vackra knivar med långt blad för att kunna dra långa och hela skär, vilket i sin tur ger fina skivor av den råa fisken, eller andra råvaror som skall skivas delikat. Knivarna skall hållas väldigt vassa för att ge de rena och fina snitten.
Andre har også set på
Mere til dig
Pris:.
Pris:.
Pris:.
Pris:.
Pris:.
Pris:.
Pris:.
Pris:.
Pris:.
Pris:.
Pris:.
Pris:.
