1/0


Beskrivelse
Oversat af
Mose Ande- och Trolldomslära. Ur de Magiska Sjätte och Sjunde Böckerna (Linköping, C. Topelius Bokförlag, 1977). Ovanlig (en första upplaga kom 1972). Den sjätte och sjunde Moseboken är instruktionsböcker i trolldom som påstås vara författad av Moses och som ska utgöra de dolda eller förlorade böcker ur Bibeln (där det bara finns fem Moseböcker). Den kallas ibland för den Svarta Bibeln och beskriver sig som "de gamla hebréernas underbara konster, hämtade från Moseböckerna i Kabbalan och Talmud", men är i själva verket en grimoire, med magiska besvärjelser och sigill.
59 sidor, 21x15 cm, 0,120 kg.
Häftad bok i mycket bra skick. Med obetydligt kantskav. Fina vita sidor med en namnteckning på titelbladet.
För att se mina andra auktioner klicka på "Angelmans-Antikvariat" i högra marginalen. Här har jag gjort ett nytt företagskonto så att du som köpare ska kunna välja om du vill betala extra för Traderas köparskydd eller ej. Mina 14000 positiva omdömen (och inget negativt) kan du se på mitt gamla Traderakonto: AngelmansAntikvariat
Samfraktar: Maximalt fraktpris inom Sverige är 35 kr per frakt, dvs Du BETALAR ALDRIG MER ÄN 35 KR OAVSETT HUR MYCKET DU KÖPER. Det går alltså bra att avvakta med frakten om du är intresserad av kommande auktioner. Du har 2 veckors ångerrätt, och får pengarna tillbaka om du ångrar köpet! (inklusive frakt).
Køb mere og spar på fragten
Samlet fragt
14 dage- 14 okt. 10:3225 000 SEKKøb nu
- 2 nov. 14:30500 SEKKøb nu
- 2 nov. 14:30500 SEKKøb nu
- 2 nov. 14:30500 SEKKøb nu
- 2 nov. 14:302 400 SEKKøb nu
- 2 nov. 14:32600 SEKKøb nu
- 2 nov. 14:32900 SEKKøb nu
Andre har også set på
Mere til dig
Svarta Bibeln:MOSE ANDE- & TROLLDOMSLÄRA. Ur de Magiska 6:e & 7:e böckerna. 1977
Slutter 2 nov. 14:30