Se 3 1956 Tågolycka Kopparberg, James Dean,Picasso,Signhild Tegner,Siv Wiedricks

139 SEK
148 SEK med køberbeskyttelse.

Cynosure

Uppsala , Sverige

5.0

Verificeret

Topsælger

1 203 anmeldelser

Læs anmeldelser

Beskrivelse

Oversat af

Tidningen SE från 1956.

Reportage: En järnvägsolycka har inträffat två kilometer söder om Ställdalen på linjen Grängesberg-Kopparberg i hjärtat av Bergslagen. 20 personer dödades. Tio av dem var barn från Samrealskolan i Kopparberg. Bilder från olycksplatsen. Så gick olyckan till. Vackra och gripande bilder på barn som gråter och sörjer sina döda klasskamrater. Sjuksystern Isa Ekmark fann sin egen dotter svårt skadad bland offren. Hela bygden sörjer och de som bor i Kopparberg kommer aldrig att glömma det som hände.

Reportage: Tidningen har fått en intervju med Pablo Picasso. Fotografen Kary Lasch tog bilderna på honom.

Reportage: I ett annat reportage träffar vi Sylvette David. Hon kallas för "Fröken Picasso". Hon är Pablo Picassos favoritmodell. Hon inspirerade det 74-åriga målargeniet till en porträttsvit på tolv tavlor.

Reportage: Tidningen minns James Dean. Han dog nyligen i en bilkrasch och han var en ikon. Fyra sidor med vackra bilder på James Dean, bl a två helsidesbilder.

Reportage: Signhild Tegner och Elisabeth Thorsson är Sveriges två tjusigaste idrottsflickor, skriver tidningen. Nu är de på en helsidesbild och vi får veta mer om dem. De är suveräna på bordtennis. Signhild Tegner är årets svenska mästarinna i singel och Elisabeth Thorsson fick sitt stora genombrott 1954.

Reportage: Bibbi Cronwall i Sundsvall har en hund, en katt och en undulat som kommer fint överens. Nu intervjuas hon tillsammans med sina djur.

Reportage: En bil körde nerför ett klippstup 30 meter på Söderåsen i Skåne. Det var en biltjuv bakom ratten. Bärgningen tog 25 minuter. Bilder på när tjuven grips. Tidningen intervjuar olika experter om vad som bör göras åt ungdomens svinerier i trafiken. På bild: kommissarie Arvid Uhrbom. Riksåklagare Maths Hewman. Läkare Gustav Jonson vid Barnbyn i Skå.

Reportage: Wolfgang Gugl är en 9-årig så kallad blue baby från Frohnleiten i Österrike. Han behövde en dyrbar operation i Lund, Sverige. Tidningen AT i Stockholm startade en insamling som samlade in över 10.000 kronor för Wolfgangs sverigeresa. Tidningen träffar honom och familjen.

Bild: Siv Wiedricks är 17 år och hon arbetar på kontor. Nu har hon vunnit skönhetstävlingen "Miss Jumper" bild på henne.

Bild: Tage Flisberg är bordtennisspelare. Nu är han på bild tillsammans med en annan spelare, Björn Mellström.

Bild: Margareta Westeson från Lund är på bild. Hon blir hissad av sina kamrater eftersom hon har fått priset Bästa idrottsprestation 1955. Hon är överlycklig! Hon är simmare och hon har haft polio.

Se även mina andra tidningar till salu!

Jag samfraktar!

Varenr. 698 528 171

Visninger 61

Publiceret

AnmeldSælg lignende

Køb mere og spar på fragten

 

Samlet fragt

3 dage

Mere fra samme butik

Andre har også set på

Sammenlign slutpriser

Hvor meget er det værd?

Mere til dig