Beskrivelse
Oversat af
Tidningen Vi från 1957.
Omslaget: Ulf Hannerz framför ett av sina många akvarier i källaren till bostaden.Reportage: Ulf Hannerz är 14 år. Nu har han blivit rikskändis efter sin medverkan i TV, i 10 000-kronorsfrågan. Han är expert på fiskar och akvarier. Tidningen intervjuar Ulf Hannerz. Pojken är ett fenomen! Även fadern Lag Hannerz intervjuas.
Reportage: Birgit Lindeberg är invalidiserad. Hon sitter i rullstol och hon bor på Garvargatan 7 i Stockholm. Tidningen får komma hem till henne och skildra hennes liv i ord och bild. Ett socialreportage.
Reportage: Birgit Tengroth har träffat Christine Anthony, författare. Hon skildrade belägringen av Budapest 1945. Nu plötsligt har hennes bok fått förnyad aktualitet, tyvärr.
Reportage: Sven Ulric Palme skriver om staten och varför vi bör få reda på mycket mer om staten.
Reportage: Tidningen berättar historien om Ernest Shackleton och hans djärva och livsfarliga färd över Antarktis.
Artikel: Edor Olsson är död. Han blev 78 år. Nu hyllas han med en bild och en artikel. Nu får vi veta om alla fantastiska insatser han har gjort genom livet.
Följetong: "Rasmus, Pontus och Toker" av Astrid Lindgren.
Titta gärna på mina andra tidningar till salu. Jag samfraktar!
Vi 7 1957 Ulf Hannerz, Birgit Lindeberg, Edor Olsson, Sven Ulric Palme
139 SEK
148 SEK med køberbeskyttelse.








































