Beskrivelse

Oversat af

En enkel pall eller som ett litet bord. Möbeln är tillverkat av trä från en tidigare köksstol. Den har en varm, naturlig färg som tack vare schellacken som är pålagd ovanpå den lätt nedslipade ursprungslacken ger en lite rödare ton än klassisk klarlackad furu på åttiotalsmöbler. Sitsen är halvflytande monterad och flexar med årstid eller då relativ luftfuktighet.

Notera att originalstolens slitage och historia är kvar i grunden med avsikt. Utan det hade pallen ingen som helst karaktär. Det är heller ingen high-end restaurering, en bruksmöbel.

43 cm i alla tre dimensioner ca. Extremt stadig konstruktion.

/
RE
RD

Mina möbelprojekt finns på:
https://www.instagram.com/engineeronaut_rerd

Kan hämtas i Holmsund. Varvid frakten går bort naturligtvis, det löser vi. (Tradera har en bugg så man kan inte välja både frakt och avhämtning. Det ser då ut som avhämtning i listorna endast.) Kan fraktas inom Umeå efter ÖK.

Varenr. 692 986 846

Visninger 37

Publiceret

AnmeldSælg lignende

Andre har også set på

Sammenlign slutpriser

Hvor meget er det værd?

Mere til dig

Pall eller litet bord Furu i schellack

Afsluttet 20 sept. 01:42

Solgt for:

200 SEK

212 SEK med køberbeskyttelse.

Annoncen er afsluttet. Sælges med Køb-nu.