Lasse Lucidor. Wärldslige och andlige wisor

SEK 95
SEK 102 met kopersbescherming.

JANNE BÄCKMAN

Orsa, Zweden

5.0

JANNE BÄCKMAN

Geverifieerd

Top verkoper

16 354 beoordelingen

Lees recensies

Beschrijving

Lasse Lucidor (1638-1674) var en svensk lärare, författare, poet och vissångare. Hans verkliga namn var Lars Johansson, men han blev känd som Lasse Lucidor, den olycklige. Wärldslige och Andelige Wisor var de två avslutande delarna i boken Helicons blomster (1688), där poetens skrifter samlades efter hans död i en värjduell. Här i nyutgåva i N/L:s poesibibliotek, med förord av Anna-Karin Palm.

"Under 1700-talet föll Lucidors verk mer i glömska, och nedvärderades utifrån författarens karaktär, han ansågs ha varit liderlig och flyktig. Men 1800-talets romantiker lyfte åter fram poeten, vars öde passade väl in i föreställningen om det olyckliga, romantiska geniet. Om det under hans livstid främst var tillfällesdikterna och de andliga visorna som gav honom status, så var det nu i stället de världsliga visorna, där ett tydligare diktarjag framträder, som beundrades och jämfördes med den senare Bellmans visor." Ur Anna-Karin Palms förord.

N/L:s poesibibliotek är en serie för återutgivning av diktsamlingar på svenska från alla tider, alltså inte urvals- eller samlingsvolymer utan originaldiktverk i deras helhet. Ett halvdussin böcker om året planeras, i vacker formgivning av Nina Ulmaja.

Item nr. 697 503 602

Aantal keer bekeken 136

gepubliceerd op

RapporteerVerkoop soortgelijk product

Anderen vonden het ook leuk

Vergelijk definitieve prijzen

Hoeveel is het waard?

Meer voor jou

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.