Beschrijving

Vertaald door

Säljes: Ett paket med fyra klassiska fackböcker inom fysik och teknik, perfekt för forskare, samlare eller teknikintresserade.

Innehåller:

• Principles of Nuclear Reactor Engineering av Samuel Glasstone (Macmillan, 1956, första upplagan).

Ett av de mest inflytelserika verken inom kärnteknikens historia.

Förord av Lewis L. Strauss, ordförande för United States Atomic Energy Commission – en av nyckelpersonerna i utvecklingen av USA:s kärnenergiprogram på 1950-talet.

En bok som inte bara är tekniskt tung utan också ett historiskt dokument från kärnkraftens pionjärtid.

• Fusion Reactor Physics: Principles and Technology av Terry Kammash (Ann Arbor Science, University of Michigan)

• Industrial Plasma Engineering, Volume 1: Principles av J Reece Roth (Institute of Physics Publishing)

• Introductory Nuclear Physics av Kenneth S. Krane (John Wiley & Sons)

Tillsammans täcker dessa verk områden som kärnfysik, kärnreaktorer, fusion och plasmafysik – grundpelare inom både forskning och industri.

Unikt:

• Glasstone-boken från 1956, första upplagan, är svår att hitta och särskilt samlarvärd.

• En av böckerna bär en handskriven anteckning “Lund 1956”, vilket ger samlingen ytterligare historisk tyngd och koppling till akademin.

Skick: Begagnade med normalt slitage, men kompletta och fullt läsbara. (Se bilder för detaljerat skick.)

Frakt & betalning

• Skickas väl emballerade med spårbar frakt

• Samfrakt erbjuds vid flera köp

• Avhämtning kan ordnas efter överenskommelse

En unik chans att få fyra klassiska verk inom kärnfysik, reaktorteknik, fusion och plasma – där Glasstone (1956, första upplagan, med Strauss-förord) sticker ut som ett historiskt och samlarmässigt guldkorn!

Item nr. 696 861 319

Aantal keer bekeken 216

gepubliceerd op

RapporteerVerkoop soortgelijk product

Koop meer en bespaar op verzendkosten

 

Gecomb. verzending

3 dagen

Anderen vonden het ook leuk

Vergelijk definitieve prijzen

Hoeveel is het waard?

Meer voor jou

Fysikböcker – Glasstone 1956 första uppl. + Nuclear Physics, Fusion, Plasma

Beëindigd 20 okt 20:00

Definitieve prijs

SEK 315

Kopersbescherming is optioneel voor bedrijven.

NielsBohr2007 won de veiling

 

DAKE11

FRÄNDEFORS, Zweden

5.0

Bedrijf

Top verkoper

1 043 beoordelingen