Beskrivning

Korta texten: Lite sliten här och var, men fullt fungerande. Förutom vagnen med de små ”cityhjulen” ingår även cykelkit, skidkit (skidor och skacklar) och löpkit (ett stort hjul där framme).

Långa texten: Det här är en multivagn med en lång och anrik historia på ett strax över decenniet. Vagnen har varit i bruk sedan före Thule köpte Chariot och har varit en integrerad del av tre barns uppväxt.

Den har bl a används för:
- Dagislämning med cykelkitet
- Dagislämning med löpkitet
- Som släp för utflykter då stora mängder ved har behövts
- För rullskidträning (skejt växel 2 går bäst, det blir för ryckigt att staka)
- Skidturer i de svenska och norska fjällen
- Vardagsvagn (där är dock vanliga barnvagnar smidigare)

Om du lägger vantarna på detta ekipage kan du räkna med:
- Att nå en cykelform du tidigare bara kunde drömma om
- Att bli en bättre uppförslöpare än du tidigare varit
- Att få möjlighet att ta med barnen på skidturer
- Att få med dig alla prylarna till stranden
- Att dina barn ser att du rör på dig

Vi har verkligen gillat denna vagn och det är lite vemodigt att barnen nu blivit så stora att den inte längre behövs på samma sätt.

Gällande slitaget: ”Pluppar” saknas på handtaget (spelar inte så stor roll). En rem är utbytt på cykelkitet. Skidorna är oerhört repiga (glider ändå). Myggnätet är borta (kvar finns regnskydd och solskydd). Fästet för regnskyddet sitter löst på ena sidan, men funkar ändå (behöver kanske fixas på sikt).

Vagnen skickas ej.

Hela köpeskillingen kommer att gå till Hjärtebarnsfonden.

Du kanske gillar någon av dessa?

14 okt 21:57
1 500 krEller Köp nu 1 990 kr
4 okt 18:53
800 kr0 bud
6 okt 09:18
1 000 krEller Köp nu 1 700 kr
7 okt 19:09
900 krEller Köp nu 1 080 kr

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?