Svenska journalen 13 1945 Ragnar Jändel, Emelie Åquist, Karin Roth, Ulla Tähti

SEK 129
SEK 137 met kopersbescherming.

Cynosure

Uppsala , Zweden

5.0

Geverifieerd

Top verkoper

1 236 beoordelingen

Lees recensies

Beschrijving

Svenska journalen från 1945. Påsknummer.

Omslaget: Fotografi av Bertil Elvnäs (1913-1988).

Reportage: Emelie Åquist driver en unik blomsteraffär på Kungsgatan i Stockholm. Det speciella med de blommor hon säljer är att de är konstgjorda! Tidningen besöker Emelie Åquist i hennes butik och hon förklarar hur hon tillverkar blommor. Hon berättar att det svårt att få tag i det material som behövs nu under kriget.

Reportage: Ragnar Jändel är på bild och han hyllas i tidningen. Han är en 50-årig sångare som förtjänar mer uppmärksamhet, skriver tidningen.

Reportage: Göte Bergsten är direktör och ledare för S:t Lucasstiftelsen. Han ägnar sig åt psykisk rådgivning. Han är en pastoralpsykolog. Nu är han på bild och han skriver om suggestion.

Bild: Hanna Williams är änka och hon bor i Tranås. Nu är hon på bild. Hon fyller 80 år.

Bild: Ulla Tähti är 12 år och hon bor i Fröseke. Nu är hon på bild och hon hyllas i tidningen.

Teckningar: Tidningen publicerar teckningar av följande barn: Sven Karlberg, 8 år från Edskön, Trödje. Karin Roth, 10 år från Åsebyfors. Gunnel Lundberg, åtta år från Målsryd. Lars Nordgren 8 år från Barkeström, Gullaskruv. Birgitta Rothelius, 8 år från Vanadisvägen 36 i Stockholm. Anne-Marie Amlersson, 10 år på Skövdevägen 1 i Tibro.

Se mina övriga tidningar till salu.

Jag samfraktar.

Item nr. 672 057 835

Aantal keer bekeken 144

gepubliceerd op

RapporteerVerkoop soortgelijk product

Koop meer en bespaar op verzendkosten

 

Gecomb. verzending

3 dagen

Meer van dezelfde winkel

Anderen vonden het ook leuk

Vergelijk definitieve prijzen

Hoeveel is het waard?

Meer voor jou

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.