Beschrijving
Vertaald door
Tidningen Vi från 1957.
Omslaget: Edna Martin (1908 - 2003), textilkonstnär.Reportage: Edna Martin i stor intervju. Hon är chef för Handarbetets vänner och tidningen träffar henne på jobbet.
Reportage: Efterfrågan på elkraft växer exponentiellt i Sverige. Frågan är hur elen ska framställas? Just nu diskuteras våra älvar. Ska de byggas ut mer? Åke Rusck, generaldirektör på Vattenfallsstyrelsen, intervjuas. Bild på Forsmobron över Ångermanälven, i Forsmo utanför Sollefteå. Tidigare brukade lokföraren sakta in över bron så att passagerarna skulle kunna njuta av utsikten. Numera är älven nästan torrlagd på platsen. Disponent Gerard de Geer intervjuas också, liksom doktor Carl Fries. Även lappfogde Eric Malmström intervjuas. Samerna känner ett hot. Professor Gunnar Beskow intervjuas också.
Reportage: Erland von Hofsten skriver om hur han tror att det kommer att bli för de gamla i samhället, i framtiden. Han är orolig för att han och andra som befinner sig i arbetsför ålder nu på 1950-talet, kommer få en svår pensionärstillvaro eftersom finansieringen inte är löst. Här ger han förslag på hur det kan lösas.
Reportage: VI har provat på att semestra på cykel i Holland. Nederländerna är ett cykelvänligt land! Det är reporter Elly Jannes som har suttit på sadeln och cyklat genom det platta landskapet.
Reportage: VI:s reporter Elis Flodh är god vän med Eyvind Johnsson. Nu skriver han om den uppburne nobelpristagaren.
Artikel: Bertil Tronêt är på bild. Han fyller 50 år och han hyllas här i en artikel. Bertil Tronêt är chef för KF:s kassa- och räkenskapsavdelning.
Titta gärna på mina andra tidningar till salu. Jag samfraktar!
Meer van dezelfde winkel
Anderen vonden het ook leuk
Meer voor jou
Vi 19 1957 Edna Martin, vattenkraft, Erland von Hofsten, Åke Rusck,Bertil Tronêt
SEK 139
SEK 148 met kopersbescherming.







































