Beschrijving

Vertaald door

Veckotidningen Idun från 1967.

Omslaget: Prinsessan Sibylla av Sachsen-Coburg-Gotha (1908-1972).

Reportage: Prinsessan Sibylla har flyttat in i villa Hagaberg på Öland, ett stenkast från Solliden. I en exklusiv intervju tar hon emot tidningen och visar runt i de olika rummen i bostaden. Det är hennes första egna hem och hon har själv skissat förändringarna, rivit onödiga innerväggar och inrett det sparsmakat, luftigt och svalt. Hovmästare Holger Angstrand serverar hallonsaft till tidningens reporter. Vilket vackert hem hon har, prinsessan!

Reportage: Sverker Åström i stor intervju. Han är FN-ambassadör för Sverige. Han är 51 år, 188 cm lång och väger 77 kg och har varit Sveriges man vid FN i över tre år.

Reportage: Tidningen har bjudit in konstnärerna Max Walter Svanberg, Carl Olov Björk, Paul Ströyer och Carl Johan De Geer att skapa konstverk direkt på huden på fotomodeller. Nu visas deras skapelser i tidningen medan modellerna poserar. Detta är en ny form av exhibitionism och ett tatueringsmode som enkelt tvättas bort. Carl Olov Björk är en 31-årig skulptör, Max Walter Svanberg är en kvinnomålare, Paul Ströyer är en tecknare och Carl Johan De Geer är en 29-årig konstnär och fotograf. Konstnärerna är också på bild.

Reportage: Direktör Carl-Bertel Nathhorst, 60 år äger hingstfölet My Ribot som är värt 150 000 kronor och är det dyraste i Sverige. Tidningen träffar Carl-Bertel Nathhorst på det skånska stuteriet Vasaholm utanför Lund, där Allan Wettermark och Margareta Wettermark sköter dem. Han är ordförande i Täby Galopp och hans fru Vera Nathhorst delar hans intresse för hästar.

Reportage: Tidningen träffar Hertha Hillfon. Hon är en nyskapare inom skulptur. Hon intervjuas om sin syn på skapandet och hur hon började sent med skulpturen som yrke.

Reportage; Iduns USA-korrespondent Bertil Torekull rapporterar från Detroits brinnande slum. Det var upplopp bland de svarta här. Guvernören vädjade till Lyndon Johnson att proklamera Detroit som nationellt katastrofområde, men presidenten vägrade. Under oroligheterna dog George Messeulina, en 68-årig vit skohandlare, efter att ha blivit misshandlad av svarta pojkar. Det kokar i USA just nu!

Reportage: Tidningen har besökt Sandhamn för att ta bilder på societeten där. På bild: Barbro Gedda, Thomas Nathorst, Lill Lindfors och Torsten Lindfors. Kronprins Harald av Norge. Johan Saltzman, Elisabeth Carlstedt, Birgitta Ascher, Calle Piehl, Stefan Ryott, John Peter Ryott, Tinni Martin, Paula af Petersens, Inga-Karin Pihl från Göteborg (hon var sötast av alla, enligt tidningen), Karin Stenbäck-Martin, Patrik Fredell, Jan Rudberg, Ollee Kåks som är konstnär.

Reportage: Tidningen reste också till franska rivieran för att plåta svenskar som semestrar där. På bild: Jan-Eric Löwenadler, Kaj Malmros, Britt-Marie Werner, Staffan Scheja, Charlotte Wallsten, Susanne Streiffert, Torgils Bonde, Inger Wigren, Åge Lundström.

Reportage: Dyane Gray från Detroit är danspedagog och dansös. Som barn drabbades hon av polio och låg länge i järnlunga, men har övervunnit många svårigheter och rivit ner rasbarriären. Efter två och ett halvt år i Sverige kan Dyane Gray tillräckligt med svenska för att ta sig fram. Tidningen träffar henne.

Se även mina andra tidningar till salu!
Jag samfraktar!

Item nr. 695 985 320

Aantal keer bekeken 80

gepubliceerd op

RapporteerVerkoop soortgelijk product

Koop meer en bespaar op verzendkosten

 

Gecomb. verzending

3 dagen

Meer van dezelfde winkel

Anderen vonden het ook leuk

Vergelijk definitieve prijzen

Hoeveel is het waard?

Meer voor jou

Idun 31 1967 Prinsessan Sibylla, Sverker Åström, Carl-Bertel Nathhorst, Hillfon

SEK 139
SEK 148 met kopersbescherming.

Cynosure

Uppsala , Zweden

5.0

Geverifieerd

Top verkoper

1 199 beoordelingen

Lees recensies