Beskrivning

Annonsen gäller sticklingar, liknande bild 2, rotar sig enkelt i kokos/såjord. Perfekt börja på en kruka nu inför sommarsäsongen! Samfraktar självklart (öppen 2ve) ca 4 sorter går iväg på ett frimärke, över 50gram skickar jag gärna spårbart då frimärken blivit så dyra. Lägger på 5 kr/order i packmaterial som bubbelplast o vadd.

En av mina favoriter, pyttesmå blad som skiftar i rött/vinrött, tom gult, beroende på sol o vattentillgång. Blommar i omgångar. Inte härdig här i zon 5 (-30 ibland) så jag har en kruka inne i garaget tills den klarar av att flytta ut på våren. Härdig till ca -2. Mycket fin att kombinera med andra suckulenter :)
.........................
Suckulenter älskar sol o väldränerad jord. Jag föredrar att blanda 1 del kokosjord med 3 delar Lechuza Basic PON, men det går lika bra med kaktus- eller såjord blandat med tex små leca, pimpsten, odlingssand eller perlite. Viktigast är att det är näringsfattigt o väldränerat. Vattna endast när bladen börjar rynka ihop sig lite o känns mjuka när du klämmer på dem. Önskar du få fram "stressfärger" ge mycket sol/ledbelysning o försöka att inte vattna för ofta :)
.........................
Använder min dotters foton northernlight.succies (tidigare gulliga.plantor)

Objektnr 669 625 577

Visningar 163

Publicerad

AnmälSälj liknande

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

14 dagar|Fri frakt över 650 kr

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Du kanske också gillar

Crassula fragilis - sticklingar - suckulent fetblad

Slutar 3 maj 17:25

70 kr
76 kr med köparskydd.

NorthernlightSuccies

Skellefteå, Sverige

5.0

NorthernlightSuccies

Verifierad

Toppsäljare

2 022 omdömen

Läs omdömen