Raynox HD-6600PRO-55
Beskrivning
Raynox HD-6600PRO-55 - hög optisk kvalitet
Konstruktionen är 3E/3G vilket betyder tre linselement i tre grupper. Den optiska upplösningen på 350-line/mm at center(MTF30%)ger mycket låg distorsion, angivet till Distortion Free(-1.3%). Linselementen som är av typen Hi-index Optical Glass är samtliga antireflexbehandlade för att minimera risken för studsande ljus som annars påverkar den totala bildkvaliteten negativt. Sammantaget är alltså den optiska kvaliteten mycket hög, vilket gör den här linsen till att bra val för den som vill fotografera eller filma med mycket god kvalitet. Det blir i stort sett ingen ljusförlust då linsen används på en kamera eftersom den inte innehåller några mekaniska delar. Fysisk storlek och mått: 40 x 76 mm, 178 gram.
Anslutningsgängor
Raynox HD-6600PRO-55 är en av modellerna i en serie vidvinkellinser med samma namn. Endast anslutningsgängan skiljer dem åt. Som namnet antyder har HD-6600PRO-55 en anslutningsgänga på 55 mm och kan då direktmonteras på kameror med 55 mm filtergänga. För att ansluta den till en kamera med annan gänga finns olika stepringar som separat tillbehör. Filtergängan, det vill säga den främre gängan på linsen, är 72 mm. Därför kan exempelvis ett polarisationsfilter med 72 mm gänga skruvas på.