Beskrivning

Replika i verklig storlek (1:1) av kraniet från Amud 1, upptäckt i Amudgrottan, Israel. Hans kvarlevor är daterade till ungefär 50 000 år sedan och han tillhör arten Homo neanderthalensis. Amud 1 är ett av de mest kompletta neandertalkranierna som har hittats i Mellanöstern och är anmärkningsvärt för sin stora hjärnvolym på omkring 1 740 cm³, vilket är större än hos någon annan neandertalarskalle man hittat.

Replikan är i verklig storlek, med mått på ca 23 × 16 × 23 cm och en vikt på 290 g. Den är tillverkad av plast och ytan är behandlad med en finish för en mer realistiskt, benliknande yta. Stativet som syns på bilderna ingår. Underkäken är avtagbar och hålls stadigt på plats med magneter. Observera att ett svagt inre skrammel förekommer.

Skötsel: Undvik temperaturer över 50 °C. Aanvänd endast en lätt fuktad mikrofiberduk vid rengöring – använd inte starka kemikalier eller mycket vätska.

Objektnr 678 367 857

Visningar 63

Publicerad

AnmälSälj liknande

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Du kanske också gillar

Neanderthal Amud 1 - Skalle 1:1 Replika

Avslutad 5 jun 10:55

945 kr
994 kr med köparskydd.

Annonsen är avslutad. Såld med Köp nu.