Beskrivning

Larmar när du glömt en platta på spisen. Fungerar på både gasspisar och elektriska plattor.

Spislarm SA101RF från Innohome i gott skick. Två sprickor i ett hörn har lagats med lim. De påverkar inte funktionen och knappt utseendet heller. Se bilderna.

Det är på spisen som många bränder i hemmet startar. För att förebygga en brand på spisen bör du aldrig lämna köket när du lagar mat. Skulle du ändå göra det kan en spisvakt uppmärksamma dig om du glömt stänga av en platta eller om en kastrull kokar torrt. Spisalarmet känner av onormal temperaturökning på spisen och varnar med högljudd signal för att påkalla uppmärksamhet.

Om larmet börjar pipa när du använder spisen som vanligt så tryck på knappen under försignalen. Då lär sig larmet att bli mindre känsligt.

Om larmet tjuter så stäng av plattan på spisen och tryck på knappen så tystnar det. Eller vänta tills plattan kallnat så återställs det av sig själv.

Bruksanvisning här: https://www.clasohlson.com/medias/sys_master/9542759022622.pdf

Drivs av 2 st batterier av typ CR2032.

Objektnr 664 531 396

Visningar 88

Publicerad

AnmälSälj liknande

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Du kanske också gillar

Spislarm SA101RF från Innohome

Avslutad 9 mar 21:15

Utropspris

0 Bud

1 kr

Auktionen avslutades utan bud