Ulva Kvarn Textil mörkgrå Ull mössa onesize

Slutar 15 jul 10:36

Utropspris

98 kr

105 kr med köparskydd.

Mirjana67

Solna , Sverige

5.0

Mirjana67

Verifierad

Toppsäljare

1 577 omdömen

Läs omdömen

Beskrivning

En mörkgrå mössa med en liten tofs upptill. Mössan har en uppvikt kant nedtill och en vit etikett med texten ”Ulva Kvarn Textil” och en bild av ett djur. Insidan av mössan är fodrad med ett svart tyg.

Mössan på bilden kommer från hantverksbyn Ulva Kvarn, som ligger strax utanför Uppsala. Etiketten bär namnet ”Ulva Kvarn Textil” och pryds av den karakteristiska logotypen föreställande en varg som ylar mot månen, en symbol för hantverksbyn (vars namn anspelar på ”ulv”, ett gammalt ord för varg).

Information om mössan och butiken
Butik: Mössan säljs sannolikt i butiken Textil Fantasia (tidigare känd som Ulva Kvarn Textil), som är en del av hantverksbyn.
Sortiment: Butiken säljer handgjorda textilier såsom mössor, vantar, sockor och andra plagg tillverkade av lokala konsthantverkare.
Material: Plaggen från butiken är ofta tillverkade i naturmaterial som ull eller fårskinn.

Objektnr 738 623 673

Visningar 24

Publicerad

Anmäl

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

3 dagar

Andra har även tittat påVisa alla

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig