Apple Macintosh / Mac Plus
Fraktpris inom Sverige
PostNord Fri frakt
Mer info
Kontakta oss för fraktkostnad vid leverans till utlandet. (endast EU-länder)
Please contact us for shipping quote if you are living in a country outside of Sweden.
We do not ship outside of EU
Samfrakt
3 dagarAlla betalningar granskas av Tradera för din säkerhet.
Beskrivning
Recap kit till Apple Macintosh / Mac Plus
Om du ska byta kondensatorerna i din Apple Macintosh / Mac Plus så har vi ett komplett kit för dig här.
Volttalet på kondensatorerna är eventuellt inte exakt vad som var aktuellt när just din maskin producerades, men alla är väl tilltagna och fungerar alldeles utmärkt.
Endast Panasonic (ytmonterade) kondensatorer (ingen Kina import), axiela kondensatorer av annat märke (köpta via Elfa).
Det är relativt enkelt att byta om du har rätt utrustning (svårighetsgrad 4/10) och lagom lödvana, för borttagning av ytmonterat rekommenderas 2 st lödkolvar/pennor (bra lödpenna med högt värmetal underlättar avlödningen).
För hålmonterat bör man ha en bra tennsug samt lödfläta av god kvalitet med inbyggt fluss. Börja alltid med att ta bort dom hålmonterade kondensatorerna, och således sedan montera tillbaks dessa sist.
Har även färdiga paket för andra Macintosh modeller och tillbehör.








































