Beskrivning

LEIF EKENBERG, POLIS

av Ingemar E. L. Göransson

Ord & Kultur förlag2015 .

Häftad i mycket gott skick, mindre bruksspår. Dedikation av författaren.

Med romanen I SKUGGAN VILAR MÖRKRET debuterade Ingemar E L Göranssson som skönlitterär författare. Nu tre år senare kommer uppföljaren LEIF EKENBERG. POLIS. Inte heller denna är en kriminalroman i dess vanliga betydelse. Det är en samling av tio noveller som flätas samman till ett romanbygge av annorlunda slag. Visst det handlar om kriminalitet och brott, men utifrån ett existensialistiskt perspektiv. Men också, och minst lika viktigt, med ett socialt betraktelsesätt. Hur påverkar samhället och samhällsutvecklingen oss människor. Varför blir vissa kriminella och vad händer med empati, omsorg, samvete och moral i ett samhälle som vårt.

Läsaren får följa Leif Ekenberg och hans egen skuld och hans samvete. Det är en resa i hans inre där kriminalromanen är farkosten och verktyget att belysa vårt samhälle idag.

SE BILDER FÖR MER INFORMATION.

OBS! FRAKTEN INGÅR I PRISET!

Jag skickar främst med Postnord.

Det är köparens ansvar att ha rätt adressuppgifter.

Som köpare har du 14 dagars ångerrätt enligt lag när du köper från mig.

Vid retur är det du som köpare som står för frakten och jag återbetalar pengarna inom 30 dagar. Detta betyder att du som köpare kan känna en trygghet när du köper varor från mig, då du som köpare har rätten att ångra ditt köp om varan inte uppfyller de förväntningar du hade på den när du genomförde köpet.

Objektnr 416 543 897

Visningar 876

Publicerad

AnmälSälj liknande

Mer från säljaren

Mer från samma butik

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig

LEIF EKENBERG, POLIS Ingemar E. L. Göransson 2015

180 kr
Köparskydd är valfritt hos företag.

Haldins_Hylla

Mönsterås, Sverige

5.0

Haldins_Hylla

Företag

Toppsäljare

21 361 omdömen

Läs omdömen