Beskrivning

Back on track Stl.M bruna
Ventilerande senskydd med innovativ teknologi från Back on Track. Välutvecklade benskydd med Airtech för maximal andningsförmåga, och 3D mesh-teknologi för ventilation och styrka. Anatomisk och nära passform för bästa komfort, med ett perforerat stötdämpande skum. Insidan är fodrad med Welltex®-teknologi som kan stimulera blodgenomströmningen och stötta senor och leder under aktivitet.

Skyddens utsida består av ett hållbart skal, med ett stötabsorberande material på baksidan av senan som reducerar och sprider effekten av hårda islag och stötar. För extra ventilation finns lufthål längs senan och på sidorna.

Skydden spänns med kardborreband för en individuell passform. Två solida remmar, utan elasticitet, fördelar trycket och förhindrar att de spänns för hårt kring hästens ben.

Nypris 1199:-

Objektnr 688 364 321

Visningar 39

Publicerad

AnmälSälj liknande

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

1 dag

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig

Back on Track Airflow Tendon Boots - Senskydd

Slutar 17 sep 20:04

799 kr
841 kr med köparskydd.

jossan81-81

Torsåker, Sverige

5.0

Verifierad

21 omdömen

Läs omdömen