Beskrivning

Generator som GM utvecklade speciellt för att ladda bra på tomgång/låga varv när de införde bilar med dubbla elfläktar och annan elektrisk utrustning som krävde mycket ström.

Dessa är specade till 100A vid ett motortomgångsvarv på 800rpm (ger vanligen ca 2240 generatorvarv) och det är väl där man behöver strömmen, ingen har väl problem med laddningen vid 2000-3000 varv på motorn?
Bild två visar en generell graf för CS144 generatorer, obs angivna varvtal är generatorvarv, som är ca 3 ggr högre än motorvarv.

Kan med enkla medel installeras som uppgradering på de flesta äldre GM USA bilar (Buick Olds Pontiac Chevrolet Cadillac samt andra som använde AC Delco generator) med tex
10si generator och även vissa Ford USA, samt som universal.

Du behöver flytta över din egna kilremskiva och köpa till en kontakt för att koppla in den om du uppgraderar en äldre bil.
Det går även att flytta över den äldre typen av fläkt om man vill behålla det äldre utseendet, men den är inte lika effektiv, och rekommenderas inte om du tänker belasta generatorn max längre stunder på tomgång.

Fabriksrenoverade.

12V

140A

Inbyggd regulator.

CS144

Fästen mitt emot varandra (kl 12 och 6)

Objektnr 652 980 519

Visningar 276

Publicerad

AnmälSälj liknande

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

1 dag

Mer från samma butik

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Du kanske också gillar

Generator 140A Chevrolet hög laddning på tomgång GM USA V8 10si CS144 Impala GTO

3 595 kr
Köparskydd är valfritt hos företag.

OA-5599

Ljusdal, Sverige

4.9

OA-5599

Företag

Toppsäljare

4 077 omdömen

Läs omdömen