Beskrivning

Lemnos Väggklocka Kehai Analog Vit/Liten Designer Väggklocka utan tickande ljud från Japan KM22-01 130 x 55 mm

En snygg väggklocka från Lemnos. Denna klocka har en minimalistisk design med en matt finish och tydliga markeringar i timmar och minuter. Perfekt för att sätta en modern touch till ditt hem eller kontor. Batterier ingår. / Tillverkad i Japan

Väggklockor

”kehai” förkroppsligar ett något tvetydigt tecken på tid. Denna klocka designades ursprungligen 2004 och har nu tillverkats.
Rörelsen av de svagt synliga händerna förmedlar mjukt ett tvetydigt tecken på tiden genom det genomskinliga glaset. Välj mellan tre färger, beroende på väggmaterial, för att acceptera att smälta in i utrymmet och liknar en skylt. Den röda pricken på sekundvisaren vänder sig som ett konstföremål. Den tunna, delikata, men ändå starka aluminiumramen är tillverkad av Takata Factory med hjälp av gjutteknik.

– Designers budskap –

Vi tycker ibland att närvaron av en klocka är obehaglig.
Och ibland är tidens existens också obehaglig.
Så ett litet tvetydigt tidssteg är bara bra.

Makoto Koizumi

Objektnr 680 817 870

Visningar 49

Publicerad

AnmälSälj liknande

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

1 dag

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Du kanske också gillar

Lemnos Väggklocka Kehai / Tillverkad i Japan / Helt NY

Slutar 29 jun 13:25

Utropspris

0 Bud

1 346 kr

1 415 kr med köparskydd.

JJAntik

Stockholm, Sverige

5.0

JJAntik

Verifierad

Toppsäljare

653 omdömen

Läs omdömen