Ekologiskt Ca 10 st frön av paprika ELEPHANT EARS/ slonovo uho

Slutar 30 jun 08:22

35 kr
39 kr med köparskydd.

Bamse_16

Skåne, Sverige

5.0

Bamse_16

Verifierad

Toppsäljare

1 136 omdömen

Läs omdömen

Beskrivning

Annonsen avser 10 st frön av ELEPHANT EARS

Fröna är tagna från årets skörd. Färska ekologiska frön.
Öppenpollinerad Denna sorten är stabila, genetiskt varierade och ger identiska plantor nästa år, vilket gör att du kan spara fröer (till skillnad från F1-hybrider).

Produktbeskrivning

ELEPHANT EARS är en sällsynt stor söt paprikasort från Kroatien. Den har fått sitt namn eftersom paprikorna liknar
ett elefant öra. Den kallas också Slonovo Uvo.

I Kroatien rostas, fylls och används dessa paprikor för att göra såser och kryddor. I Serbien och Kroatien är den känd för att tillverka Ajvar.

Andra paprikor kan användas för att göra Ajvar, men den föredragna paprikan är ELEPHANT EARS. Det tar några dagar att göra men det är värt besväret!
Elephant ears paprikor är över 15 cm långa och över 10 cm breda. Frukterna mognar från grönt till rött. Elephant ears paprika kan bli upp till 90 cm höga.

Odling från frö:
Förkultiveras inomhus i såjord. Ljusgroende. Fukta jorden före sådd och tryck endast lätt ned fröerna på ytan. Transparent täckning försedd med lufthål, alternativt lufta regelbundet. Håll sådden vid 20-25 grader, ljust och något svalare efter groning. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Odlas på varmt uteläge, i växthus eller liknande.

Fröer skickas varje dag

Jag erbjuder samfrakt, se mina andra annonser ifall du hittar något mer. Vill du jag ska vänta ut auktioner hör av dig till mig.

PACKNING:
Jag packar alltid med omsorg, varje växt tar jag tid på mig och packa så bra att den ska få de bästa möjligheter att klara av hårda tag under sin resa till sitt nya hem.
Jag packar sticklingarna med fuktigt papper om foten som lindas in i gladpack, sedan bubbelplast/ papper runtom hela sticklingarna.
Detta packas sedan i nytt, hårt, brevpack efter passande storlek och lämnas i postlåda/ombud.
väljer du frimärke är det ett lätt brev med mindre packnings material, spårbart hård kartong och mer av packnings material.

OBS!!! Tänk på att det är levande växter och sticklingarna kan ändra färg, form, få knopp eller tappa blad och växa till sig i storlek.
Mitt ansvar upphör så fort jag lämnat över brev/ paket hos ombud. Jag hör av mig till dig så fort jag har lämnat in ditt brev/paket.

FRAKT & BETALNING:
Fröer skickas varje dag
Jag skickar växter bara söndagar och måndagar
Betalar man för sent så skickar jag nästkommande måndag.
Växterna är känsliga och ska inte bli liggandes för länge hos posten.
Jag erbjuder samfrakt. Priset på frakten uppdateras efter vunna annonser.

Betalning senast 3 dagar efter avslutad auktion, via Tradera.
Hör alltid av dig vid frågor.
Lycka till

Objektnr 729 477 202

Visningar 82

Publicerad

Anmäl

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

3 dagar

Andra har även tittat påVisa alla

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig