Gastronomisk handbok av Karl Blunck, 1968

Slutar 25 aug 14:42

Ledande bud

215 kr

228 kr med köparskydd.

binxen

Boden, Sverige

Verifierad

54 omdömen

Läs omdömen

Beskrivning

Säljer denna klassiska Gastronomisk handbok av Karl Blunck, tionde, helt omarbetade upplagan. Tryckt i Sverige av Berlingska Boktryckeriet, Lund 1968.

Om boken:
En välkänd och uppskattad praktisk hjälpreda i finare matlagning. Boken innehåller gedigen information om klassiska såser och tillbehör, matlagningstekniker, kryddor, viner och en flerspråkig ordlista. Ett standardverk inom svensk gastronomi som uppskattas av både hemmakockar och proffs.

Skick:
Mycket gott till fint skick. Boken har legat inplastad och tejpad (se bilderna). Pärmen med de klassiska illustrationerna är fin, ryggen har endast lätta åldersspår upptill.

Perfekt för dig som samlar på vintage-kokböcker, är matintresserad eller vill ha en vacker och användbar klassiker i hyllan.

Objektnr 744 760 771

Visningar 111

Publicerad

Anmäl

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

7 dagar

Andra har även tittat påVisa alla

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig