[Esoterism] Marsilio Ficino – The Letters of Marsilio Ficino Vol. I–III .RAR

Slutar 26 aug 10:40

Utropspris

615 kr

648 kr med köparskydd.

lashtal

Göteborg, Sverige

5.0

lashtal

Verifierad

Toppsäljare

123 omdömen

Läs omdömen

Beskrivning

The Letters of Marsilio Ficino (New York: Gingko Press, 1985). Första amerikanska uppl. Vols. 1–3. Inbundna i skyddsomslag. 220 + 121 + 162 s.

Ett mycket fint komplett set med de tre första volymerna av The Letters of Marsilio Ficino, utgivna av Gingko Press i New York 1985. Första amerikanska upplagan av denna klassiska engelska översättning. Volym I innehåller ett förord av den framstående renässansforskaren Paul Oskar Kristeller.

Marsilio Ficino (1433–1499) var den italienska renässansens främste nyplatoniker och den person som mer än någon annan kom att forma den västerländska esoteriska traditionen. Genom sina översättningar av Platon, Plotinos och framför allt Corpus Hermeticum blev han den centrala förmedlaren av hermetismen till renässansens Europa. Hans skrifter kom att få ett avgörande inflytande på nyplatonismen, den kristna hermetismen, den ockulta filosofin och den esoteriska idéutvecklingen under flera århundraden.

Breven utgör ett av Ficinos viktigaste verk och ger en unik inblick i den intellektuella miljön kring den florentinska Platonska akademin under Medicéernas beskydd. Här förenas filosofi, religion, magi, astrologi och humanism i en syntes som kom att prägla stora delar av den europeiska renässansen. Serien har sedan länge etablerat sig som standardutgåvan på engelska och är ett oumbärligt referensverk för forskare och samlare med intresse för renässansfilosofi, hermetism, nyplatonism och västerländsk esoterism.

Samtliga tre volymer är inbundna med originalskyddsomslag och i mycket fint skick. Skyddsomslagen uppvisar endast obetydligt bruksslitage. Böckerna är rena, fräscha och välbevarade invändigt med fasta bindningar.

Ett ovanligt tillfälle att förvärva de tre första volymerna av ett av renässansens mest betydelsefulla verk i första amerikanska upplagan – ett set som sällan erbjuds komplett.

Sökord: Marsilio Ficino, Paul Oskar Kristeller, Renaissance, Renässans, Hermeticism, Hermetism, Corpus Hermeticum, Neoplatonism, Nyplatonism, Platonic Academy, Florens, Medici, Western Esotericism, Västerländsk esoterism, Occult Philosophy, Esoterik, Filosofi, Humanism, Mystik, ockultism

Objektnr 746 305 890

Visningar 41

Publicerad

Anmäl

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

3 dagar

Andra har även tittat påVisa alla

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig