KÖTT- OCH FISKKONSERVERING / 1942 / Retro handbok / häfte / Esselte / Beredskap

Slutar 13 sep 12:01

6 h 34 min

Utropspris

39 kr

Köparskydd är valfritt hos företag.

Bruksgatansecondhand

Bromölla, Sverige

5.0

Bruksgatansecondhand

Företag

Toppsäljare

1 338 omdömen

Läs omdömen

Beskrivning

Klassiskt retrohäfte från beredskapstiden: "Kött- och fiskkonservering - Modern handbok i hemkonservering av kött och fisk".
Femte upplagan, 42:a-51:a tusendet. Innehåller detaljerade instruktioner och recept för konservering av kött och fisk, inklusive hermetisk inkokning, stekning, saltning och torkning. Boken innehåller även illustrationer av olika fiskarter och konserveringsprocesser.
Tryckt av Esseltes Göteborgsindustrier AB, Avd. Svenska Hushållsböcker, Göteborg 1942.
Ett fantastiskt tidsdokument fyllt med historiska instruktioner, recept och bilder på hur man bäst tog tillvara på råvaror under andra världskriget.
Passar perfekt för dig som samlar på äldre hushållslitteratur, kuriosa från beredskapsåren eller är intresserad av traditionell självhushållning.
Häftad / mjukband.
Skick enligt bilder. Sliten pärm och rygg. Inlagan har fläckar längst ner på sidorna på de flesta bladen i boken. Se exempel bilder.
Vår bedömning: slitet men fullt läsbart skick.

Objektnr 747 685 909

Visningar 54

Publicerad

Anmäl

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

7 dagar|Fri frakt över 1 000 kr

Andra har även tittat påVisa alla

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig