Svensk dam 38 1959 Sten Schager, Inger Egin, Wiweca Anckarkrona, Adam Giertta

SEK 119
SEK 127 met kopersbescherming.

Cynosure

Uppsala , Zweden

5.0

Geverifieerd

Top verkoper

1 262 beoordelingen

Lees recensies

Beschrijving

Svensk damtidning från 1959.

Reportage: Kronprins Harald av Norge och prinsessan Sophia av Grekland besökte släkt och vänner i Köpenhamn, Oslo och Sofiero, och det ryktas om förlovning. Tidningen skildrar detta i ord och bild.

Reportage: Fru Gaby Röstberg berättar om det nya höstmodet för hattar från Paris, som framför allt utmärks av mjukhet och höga turbaner. Hon visar en klockhatt i svart och vitt med svart-beige lädergarnering.

Reportage: Tidningen presenterar höst- och vintermodet för kappor och dräkter med exempel från Fougstedts, Mästersoma, Widengrens, Uppsala Kappfabrik och Hagberg, Hedenlund & Co.

Reportage: Gudrun Hjelte och fotograf Bertil Fastén presenterar nya möbler, där ett runt bord i ek och teak, möbler från Nordiska Galleriet, Malmstensstolen "Farfar", ett skåp i gammal juru och rokoko samt en poudreuse i körsbärsträ nämns. Dessutom visas matsalsgruppen "Ulfsparre" av Malmsten i björk.

Reportage: Tidningen visar klänningsmode för hösten, där bland annat blommönstrat är modernt, med modeller från Rubensons, Wallbergs, Norén & Rippner, ABEVE-modell, Värnamo Konfektionsaktiebolag och Wahls.

Bild: Eleverna vid lantbruksinstitutet i Alnarp begick årets kräftskivebal i Alnarps-slottet. På bilden ses fröken Wiweca Anckarkrona och friherrarna Adam Giertta och Jörgen von Essen studera kräftan.

Bild: Amanuens Sten Schager är på bild tillsammans med sin fru Gunilla Schager. Hon är dotter till reklamtecknare Holger Roos.

BIld: Ragnar Thonee är ingenjör. Nu är han på bild tillsammans med sin vackra hustru Gerd Thonee. Hon är dotter till godsägare Claes Åkerström

Bild: Inger Egin är på bild. Hon visar upp sin brudklänning. Hon har gift sig med löjtnanten vid Livregementets grenadiärer, Bo Ergin i Örebro.

Bild: Rolf Hedman bor i Torsång utanför Borlänge. Nu är han på bild tillsammans med sin fru Irene Hedman. De är nygifta! Hon kommer från Insjön.

Följetong: "Prövad Oskuld" av Agatha Christie.

Samt: Mode, relationer, hus och hem.

Se även mina övriga tidningar till salu.

Jag samfraktar!

Item nr. 703 060 211

Aantal keer bekeken 64

gepubliceerd op

RapporteerVerkoop soortgelijk product

Koop meer en bespaar op verzendkosten

 

Gecomb. verzending

3 dagen

Meer van dezelfde winkel

Anderen vonden het ook leuk

Vergelijk definitieve prijzen

Hoeveel is het waard?

Meer voor jou

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.

Prijs:.