Mytomspunnen kaktus med unik historia! Trichocereus pachanoi (San Pedro)

Slutar 4 dec 15:52

Ledande bud

425 kr

Köparskydd är valfritt hos företag.

För en god sak

Överskottet av försäljningen går till insamlingen
Musikhjälpen

Tradera

Stockholm, Sverige

4.9

Tradera

Företag

Toppsäljare

601 omdömen

Läs omdömen

Beskrivning

Två vänner från Malmö köpte sommaren 2023 landets största kaktussamling under stor uppståndelse. Efter en hetsk budgivning hos kronofogden avgick karavanen mot Grästorp, tre lastbilar lång, och de två vännerna började fylla sina vagnar med taggiga växter. Äventyren avlöste varandra allt eftersom Sveriges befolkning fick bekanta sig med samlingen som bar med sig en rik historia och mången hemligheter.

I all hysteri var det svårt för de skånska vännerna att gå igenom samlingens olika beståndsdelar, men efter en tid blev de varse att den tidigare ägaren bland annat köpt ett par uråldriga kaktusar av Sveriges mest erfarna kaktusodlare Svante Lennartsson. Han hade i sin tur köpt dessa av den nu avlidne trädgårdsmästaren i Köpenhamns botaniska för många år sedan, som kunde berätta att just dessa sticklingar hade importerats av självaste Carl von Linné under hans resor till Sydamerika.

En av dessa växter, som hunnit växa sig stor och ståtlig, doneras av Kaktuskollektivet i Malmö till förmån av Musikhjälpen år 2025. Vi hoppas att denna visa växt kommer pryda en solig plats i ett svenskt hem och att dess historia får fortsätta att förundra under lång tid framöver.

Du som köpare står för frakten som arrangeras av kaktuskillarna enligt överenskommelse. Upphämtning i Malmö är möjligt
.

Höjd inklusive kruka: 120cm
Höjd endast kaktus: 95cm
Diameter kaktus (tjockaste partiet) : 11cm
Vikt: ca 30 kg (kanske mer)

Objektnr 704 148 210

Visningar 617

Publicerad

AnmälSälj för insamlingen

Mer från samma butik

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.