Beskrivning

Pärlhyacint, Muscari armeniacum är en populär vårblomma som tillhör familjen sparrisväxter (Asparagaceae). Den har sitt ursprung från Turkiet och Armenien.

Pärlhyacinten ger kornblå konformade blomställningar där blommorna ser ut som små pärlor. Därav namnet pärlhyacint.Pärlhyacint blommar tidigt på våren strax efter krokusen och passar bra som avlösare om man vill ha en fin vårblommande rabatt!

När man drar upp pärlhyacint från frön ska fröna sås helt ytligt på lucker jord och placeras ljust eftersom fröna är ljusgroende, d.v.s. de behöver ljus för att gro. Placera dem under en tunn plastfolie, så de behåller fukten, och sedan i ett ljust fönster eller under en växtlampa.

Groningstiden är ett par veckor. När plantorna växt till sig och bildat flera blad kan de planteras ut i rabatten när vädret så tillåter!

Du bjuder på 10 st frön av den underbara vårblommande armeniska pärlhyacinten!

BETALNING TILL SVENSKT KONTO!

VÄXTER SKICKAR VI FRÅN SVERIGE NORMALT MÅNDAGAR - TISDAGAR NÄR VÄDRET SÅ TILLÅTER. VID TVEKSAMHET I SAMRÅD MED KÖPAREN!

VID LEVERANS UTANFÖR SVERIGE KAN EN EXTRA FRAKTKOSTNAD TILLKOMMA

23djswq4hl2on

Objektnr 691 947 408

Visningar 20

Publicerad

AnmälSälj liknande

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

3 dagar

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig

Pärlhyacint - vårblomma! -

Avslutad 25 sep 20:52

Utropspris

0 Bud

22 kr

25 kr med köparskydd.

Auktionen avslutades utan bud

 

Zeelux

Sigtuna, Sverige

4.9

Verifierad

Toppsäljare

1 909 omdömen