Beskrivning

Klassisk mormorsväxt! Blommar augusti-september. Doftar ljuvligt med fluffiga blommor i rosavita nyanser. Fint i vas, och förr i tiden gjorde man tvål av såpnejlika. Det kan man fortfarande göra om man vill såklart.

Du budar på en Uppgrävd planta från min trädgård och redo att planteras. Den har fina rejäla rötter, och redo för höstplantering. En pålitlig perenn. Plantan vissnar ner på senhösten men skjuter upp från rötterna nästa år. Tål att krukodlas och kommer till och med tillbaka varje år i kruka (zon 3).
Det är rötterna som övervintrar när blomman har vissnat ner.
Jag klipper bort nervissna blad, och beroende på när auktionen avslutas, så kan den har enstaka blad kvar, eller så kan den vara nedklippt för att gå i vintervila.

Samfrakta 3 dagar. Packar väl men ansvarar inte om paketet kommer bort eller om plantan dör under transporten .

Objektnr 693 538 167

Visningar 52

Publicerad

AnmälSälj liknande

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

3 dagar

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig

En liten såpnejlika planta (för höstplantering)

Slutar 6 okt 07:59

Utropspris

0 Bud

33 kr

37 kr med köparskydd.

SproutScout

handen, Sverige

5.0

Verifierad

Toppsäljare

1 554 omdömen

Läs omdömen