Bananplanta

Slutar 28 okt 09:27

1 000 kr
1 052 kr med köparskydd.

Palmfrö

Arlöv, Sverige

Palmfrö

Verifierad

4 omdömen

Läs omdömen

Beskrivning

Om man vill skapa en "tropisk" effekt i en trädgård så är bananplantor helt oslagbara. Det är huvudsakligen bara en bananart som kan vara aktuell för Skandinavien; Musa basjoo (japansk fiberbanan). Den ser ut precis så som en bananplanta ska göra men den producerar tyvärr inga ätliga bananer – i bästa fall är de små och fulla av kärnor.

Det är ganska svårt att få den att blomma i Skandinavien om den står utomhus året runt, men det är inte helt omöjligt. Tyvärr är bananplantor bara ett nöje för sommarmånaderna i Skandinavien. Även om det går att övervintra plantan utomhus så är det bara på sommaren som den är vacker. Bladen klarar inte mycket frost men jordstammen klarar vintern och skjuter nya skott på våren om man täcker marken ordentligt. Det är möjligt att jordstammen faktiskt klarar tjäle men det är nog ändå säkrast att täcka marken under vintern.
Musa basjoo kan bli 4–6 meter hög i gynnsamma klimat, fast i Skandinavien bör man inte räkna med att den ska bli fullt så hög om den är utplanterad året om. Övervintrar man den i växthus kan den dock bli större. För att den ska växa så fort som möjligt bör man gödsla och vattna rikligt under sommaren. Bananplantan bör helst planteras på en solig och vindskyddad plats. Det är alltid tråkigt att se bladen vikas, knäckas och trasas sönder av vinden.

Höjden på bananplantan är ca 3 m. och bredden ca 2 m

Objektnr 747 497 938

Visningar 4

Publicerad

Anmäl

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

1 dag

Andra har även tittat påVisa alla

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig