Beskrivning

Färska tomatfrön. Fermeterade. Egen ekologisk odling. Minst tio frön /sort i ditt fröbrev.

Eftersom jag inte får lägga flera sorter i samma annons får jag göra en annons per sort.

En portion frön = 30 kr. Frakt och pack = 20 kr. Blir 50 kr.

Om du mot förmodan skulle handla frön så det väger mer än 50 gram, tillkommer 20 kr frakt till.

På andra bilden ser du ett kollage med flera sorter. Nr 1- 6 avses inte i denna annons.
Nr 1= Ivory Tears (se annan egen annons!)
Nr 2= Gargamel! (se annan egen annons!)
Nr 3= Artistan Blush Tiger - solanum lycopersicum. (se annan egen annons!)
Nr 4 = Nordiskt Nordiskt - Solanum lycopersicum. (se annan egen annons!)
Nr 5 = 100 /1000 (se annan egen annons klar).
Nr 6= Alices Dreams-Solanum lycopersicum (se annan egen annons klar).

Nr 7= Romello-Solanum lycopersicum. Avser denna annons! OBS! Detta är inte F1:an. God klassisk plommontomat med buskigt, lätt hängande växtsätt. Bind upp grenarna eller låt dem hänga fritt från en ampel eller hög kruka. Ger avlånga, små goda plommontomater. Ska inte tjuvas. Behöver en varm och solig växtplats för att mogna. Perfekt för växthus, kruka, ampel i skyddade lägen. Planteras i näringsrik, väldränerad jord.

Tomatsläktet generellt kom till Sverige på 1600-talet och har sitt ursprung i Sydamerika där de odlades av inkafolket. Säljs som grönsak men är botaniskt sett faktiskt ett bär.

I kollagebilden finns även nedan sorter, men de avses inte heller i denna annons.
De har egna annonser.
Nr 8 = Pienollo Vesuvio, röd ( Se annan egen annons klar).
Nr 9 = Bosque Blue Bumble Bee (Se annan egen annons klar).

Tomater behöver förkultiveras inomhus, från februari och framåt, beroende på vart i landet du bor. Sätt fröna i en lätt fuktad jord, täck mycket tunt och se till att fröna hålls fuktiga ( inte blött) och varma tills de gortt. Då kan sådden placerar lite svalare och så ljust som möjligt. Omplanteras när plantorna är ca 1 dm höga och har flera blapar. Kan då placeras djupare i jorden, då det bildas nya rötter på huvudstjälken. Planteras ut när all frostrisk är över och det är minst 12 grader i luften. Varma soliga lägen. Både friland och växthus fungerar. Minst tio frön, i märkt återförslutbar handvikt pappersfröpåse, frakt och pakteringen ingår i priset. Inget tillkommer.

OBS! Se mina övriga fröannonsen. Köper du minst tre frösorter, får du en valfri sort (a 50 kr) till, gratis med i din försändelse om jag kan samfrakta.

Hör av dig via meddelandefunktionen.

Objektnr 684 794 792

Visningar 52

Publicerad

AnmälSälj liknande

Mer från säljaren

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig

Romello - Solanum lycopersicum - sortäkta - minst 10 st sättfrön. Frakt ingår

Avslutad 23 aug 10:21

50 kr
55 kr med köparskydd.

Annonsen avslutades utan köp

 

lenjas

Bromma, Sverige

5.0

lenjas

Verifierad

Toppsäljare

837 omdömen