Beskrivning

Vintage 1960-talsoptik från Östtyskland. 15 st bländarblad skapar mjuk och fin bokeh oavsett hur mycket man bländar ned. Förvånansvärt bra resultat på moderna kameror med tanke på optikens ålder (se bild 7 och 8 för exempel tagna med detta exemplar). Fint mekaniskt och kosmetiskt skick. Dock finns en spricka/bubbla i frontelementet (se bild 3), som däremot inte påverkar bildkvaliteten på något sätt (se exempelbilderna, bild 7 och 8). Det finns även en del damm inuti objektivet, som dock inte heller det påverkar bildkvaliteten.

Överlag ett väldigt trevligt och lättanvänt objektiv som ger bra resultat på moderna kameror. Det är M42-fattning, så det är mycket lätt att använda med hjälp av adapter på moderna systemkameror.

––––––––––––––––––––––––––––––––
ALLMÄN INFORMATION:

Se även mina andra auktioner, jag samfraktar gärna om så önskas. Objekten kan skickas, alternativt hämtas i Kristinehamn. Fraktkostnad gäller för paket inom Sverige, kontakta mig för information om internationell fraktkostnad.

All information om betalning finnes i Traderas automatiska mejl efter vunnen auktion, jag skickar inte ut något separat vinnarmejl. Betalning sker på säkert vis direkt i Tradera-appen eller på hemsidan. Så fort jag vet att betalning är utförd skickar jag varan.

Glöm inte att bud är bindande. Då jag säljer i egenskap av privatperson kan köpare ej returnera varor eller få pengarna tillbaka.

Objektnr 696 308 979

Visningar 203

Publicerad

AnmälSälj liknande

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig

Meyer-Optik Görlitz Orestor 2.8/135 objektiv, M42-fattning

Avslutad 13 okt 20:29

Slutpris

230 kr

244 kr med köparskydd.

korsbett vann auktionen

 

JNm89

Kristinehamn, Sverige

5.0

JNm89

Verifierad

Toppsäljare

399 omdömen