Dubbel metamorfos, Lucebert

Slutar 21 nov 18:31

40 kr
44 kr med köparskydd.

leufvenius

MALMÖ, Sverige

5.0

leufvenius

Verifierad

Toppsäljare

1 781 omdömen

Läs omdömen

Beskrivning

Dubbel metamorfos
Lucebert


Bakhåll 1988. Mjuk pärm litet format 80 sidor. Osprättad, mycket gott skick. Illustrerad.
ISBN 9177420586

Översatt av Sonja Berg-Pleijel och Lasse Söderberg.

Lucebert, född som Lubertus Jacobus Swaanswijk, var en central figur inom efterkrigskonst och litteratur i Nederländerna. Han föddes i Amsterdam den 15 september 1924 och dog i Alkmaar den 10 maj 1994.

Han är känd som en av de stora poeterna inom CoBrA-rörelsen, ett europeiskt konstkollektiv aktivt mellan 1948 och 1951, kännetecknat av ett spontant och experimentellt förhållningssätt till konst, starkt inspirerat av barns och icke-västerländska kulturers konstnärliga uttryck.

Lucebert döptes till Keizer van de Vijftigers (Femtiotalets kejsare), med hänvisning till hans inflytande på nederländsk poesi under 50- och 60-talen. Hans poesi, djupt innovativ och präglad av hans antiauktoritära filosofi, markerade en radikal förändring i sitt lands litterära tradition, genom att införliva element av surrealism, lyrism och social kritik.

Objektnr 698 356 844

Visningar 42

Publicerad

AnmälSälj liknande

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

3 dagar

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig