Beskrivning

En av de mest älskade böckerna om tomtar och deras hemliga värld! Tomtar, skriven av Wil Huygen med fantastiska illustrationer av Rien Poortvliet, är en klassiker som blivit kultförklarad bland både samlare och bokälskare.

- Titel: Tomtar
- Författare: Wil Huygen (text)
- Illustratör: Rien Poortvliet
- Förlag: Rabén & Sjögren
- ISBN: 9129580027
- Utgivningsår: 1983 - svensk upplaga (original 1976, Leven en werken van de Kabouter)
- Omfång: 208 sidor, rikt illustrerad i färg
- Språk: Svenska

Om boken
Boken beskriver tomtarnas liv, kultur, naturkunskap och hemliga göromål, med detaljrika och humoristiska illustrationer. Här får man veta allt om deras historia, levnadssätt och mytologi – en bok som blivit en modern klassiker.

Skick
Boken är i mycket fint skick med endast lättare spår av hantering (se bilder). Inlagan är fräsch, färgillustrationerna mycket välbevarade.

Frakt & leverans
Skickas väl emballerad med Traderas fraktalternativ. Avhämtning kan ske i Fjugesta.

Betalning
Betalning sker smidigt via Tradera.

Sökord
Tomtar, Wil Huygen, Rien Poortvliet, Rabén & Sjögren, sagobok, folklore, tomtebok, jul, illustrerad bok, mytologi, klassiker, collectible

Objektnr 695 475 675

Visningar 36

Publicerad

AnmälSälj liknande

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

3 dagar

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig

Tomtar – Wil Huygen & Rien Poortvliet (Rabén & Sjögren)

Slutar 3 nov 20:15

299 kr
316 kr med köparskydd.

Auktion247

Fjugesta, Sverige

5.0

Auktion247

Verifierad

Toppsäljare

223 omdömen

Läs omdömen