Beskrivning

Illustrerade essäer av Jonas Ellerström, "Fallet med det försvunna receptet". Illustrationer av Jens Andersson. Utgiven 2011. Ett PS till svensk censurhistoria.

Får vi bjuda på en kola? Fallet med det försvunna receptet handlar inte bara om gastronomiska turer och snedsteg utan också om ett av de märkligaste litterära censurfallen någonsin. Författaren, översättaren och förläggaren Jonas Ellerström berättar historien om hur receptet på haschkola dök upp och sedan försvann i olika utgåvor av Alice B. Toklas kokbok. Boken är illustrerad av Jens Andersson.

”Boken är rikt och galet illustrerad av Jens Andersson, och Jonas Ellerström har även lagt in det försvunna receptet på den lilla knarkdesserten som väl inte är lagligt att följa, men väldigt kul att läsa.” (Negar Josephi, SR Kulturnytt)

”Eufori och skrattkaskader utlovas. Ingredienserna ser kostsamma ut, men det försäkras att ’två bitar räcker mer än väl’.” (Fabian Kastner, Svenska Dagbladet)

”Något läckrare i bokväg än Sanatorium förlags serie illustrerade essäer är svårt att tänka sig. Jens Anderssons illustrationer är utsökta, i svartvitt och bruna nyanser.” (Jonas Thente, Dagens Nyheter)

Objektnr 697 332 895

Visningar 11

Publicerad

AnmälSälj liknande

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

3 dagar

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig

Fallet med det försvunna receptet Haschkola

Slutar 15 nov 09:25

135 kr
Köparskydd är valfritt hos företag.