Robert Wyatt Different Every Time av Marcus O’Dair

Slutar 25 nov 19:33

Utropspris

0 bud

149 kr

158 kr med köparskydd.

mesami

Tomelilla, Sverige

5.0

mesami

Verifierad

Toppsäljare

1 372 omdömen

Läs omdömen

Beskrivning

Inbunden, första utgåvan 2014, Serpent's Tail, 460 sidor, 15x25 cm. I fint skick.
Robert Wyatt började som trummis och sångare för Soft Machine, som delade residens på Middle Earth med Pink Floyd och turnerade i Amerika med Jimi Hendrix Experience. Han förde med sig en jazzinriktning till 1960-talets rockscen, efter att ha finslipat sina trumfärdigheter i ett skjul i slutet av Robert Graves trädgård på Mallorca, Spanien.
Wyatts liv tog en abrupt vändning 1973, när han föll från ett fönster på fjärde våningen på en fest och blev förlamad från midjan och ner. Han återuppfann sig själv som sångare och kompositör med det extraordinära albumet Rock Bottom, som han följde upp med en idiosynkratisk rad skivor som på ett unikt sätt kombinerar det personliga och det politiska.
Längs vägen har Robert arbetat med artister som Brian Eno, Björk, Jerry Dammers, Charlie Haden, David Gilmour, Paul Weller och Hot Chip. Marcus O'Dair har pratat med dem alla – ja, alla som har format, eller blivit format av Wyatt under fem decennier. Olika varje gång är Robert Wyatts första biografi, och den skrevs med hans fulla deltagande. Den innehåller illustrationer av Alfreda Benge och fotografier från Roberts personliga arkiv.

Jag samfraktar, men inte med vinylskivor.
Betalning senast fem dagar efter köp.
Är du inte belåten får du återkomma så löser vi det på bästa sätt.
Full returrätt gäller, köparen står då för portot.

Objektnr 701 710 611

Visningar 38

Publicerad

AnmälSälj liknande

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig