Canon A-1

Slutar 29 nov 18:52

Utropspris

399 kr

421 kr med köparskydd.

AgentGroda33

Uppsala, Sverige

AgentGroda33

Verifierad

29 omdömen

Läs omdömen

Beskrivning

Canon A-1 är en avancerad 35mm spegelreflex systemkamera lanserad 1978. Det var världens första kamera som hade både slutar och bländarautomatik och även det helt automatiska programläget. Kameran har en elektronisk slutare som går ner till 1/1000.

Kameran
: Canon A-1, serienummer 859512
Kameran är i gott kosmetiskt skick med spår av användning, främst är det vissa hörn av kameran där färgen är skavd.

Mekaniskt är kameran i gott skick. Slutaren låter bra, jag hör ingen "screaming shutter" slutartiderna låter som dem stämmer men de är ej upmätta. Ljusmätaren fungerar och verkar ge rätt värden. Observera att jag inte testat kameran med film så jag kan inte ge någon garanti där. Ljustätningen till filmluckan har vittrat bort till del och kan behöva bytas. Spegeldämparen är i gott skick! Batteriluckan är intakt, något som annars brukar gå sönder på Canons A-serie.

Objektivet
: Canon nFD 50mm 1:1.8, serienummer 1801884
Objektivet är i gott skick, ingen synlig svamp eller repor på glaset. Bländarringen har tydliga steg och fokuseringen löper mjukt. Ett Vivitar VMC Skylight 1A 52mm sitter monterar på objektivet. 10 st siffror är inristat på sidan av objektivet.

Kameran följde med då jag köpte ett objektiv och jag säljer därför vidare den då jag inte har någon användning för den. Perfekt för den som vill börja med analogt foto såväl som kameraentusiasten.

Se mina andra annonser för ev samfrakt!

Sökord:
Canon A-1, A1
nFD, FD n, 1.8, 1,8, 50mm, new FD f1.8
Analog kamera, filmkamera, retro kamera

Objektnr 702 339 672

Visningar 470

Publicerad

AnmälSälj liknande

Mer från samma kategori

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Mer för dig

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.

Pris:.